Društvo

ISTRAŽIVANJE „AMITY“ O RAZLOZIMA ZAŠTO SE SVI STARIJI NISU VAKCINISALI -STRAH, NEPOVERENJE I NEDOVOLJNA INFORMISANOST

Strah, nedovoljna informisanost i kontradiktorne poruke koje se svakodnevno šalju preko medija, neki su od glavnih uzroka nedovoljnog broja starijih u Srbiji koji se još uvek nisu prijavili ili ne žele da se vakcinišu. Ovo su rezultati anketnog istraživanja koje je od 19. do 29. marta,  na temu: „Zašto se nisu svi stari od 65 i više godina vakcinisali?“, a koje je sprovelo Udruženje „Snaga prijateljstva – Amity“, u saradnji sa portalom Penzin.

Kako se navodi u saopštenju Udruženja, od 234 učesnika ankete, 186 ih je odgovore popunilo na portalu, a još 48 njih je učestvovalo u telefonskoj anketi. Više od 57 odsto učesnika je odgovorilo da ne odbijaju, ali se nisu još vakcinisali, dok je čak skoro 43 procenta decidno odgovorilo da ne želi da se vakciniše.

Oni koji se još uvek nisu vakcinisali najčešće su navodili sledeće razloge: trenutno postojanje kontraindikacija, strah od eventualnih posledica vakcinacije, što nema(m) dovoljno informacija, što se ni ostali članovi porodice nisu vakcinisali, čekaju poziv ili da im dođe ekipa kući ili u stan da ih vakciniše.

Sa druge strane, najčešći razlozi koje su naveli oni koji ne žele da se vakcinišu su: strah od mogućih posledica vakcinacije, nepoverenje u vakcinu i kontradiktorne informacije koje se plasiraju, postojanje kontraindikacija za vakcinaciju, već preležan kovid, uverenje da koronavirus ne postoji i da se ni članovi porodice neće vakcinisati.

-. Uzrok ovakvih stavova je što stariji građani nisu adekvatno i u dovoljnoj meri informisani, pa je potrebno da se redefiniše način na koji se plasiraju informacije o COVID-19 i vakcinaciji preko medija. One treba da budu plasirane na način kako bi umanjile strah ili eliminisale, odnosno svele na najmanju moguću meru nepoverenje i nedoumice kod starijih osoba. Kontradiktorne informacije ili nedostatak informacija su ključni uzroci straha koji se javlja kod njih. Informacije i poruke ne treba da šalju političari, čak ni članovi kriznog štaba, već stručnjaci koji znaju kako plasirati informaciju, a da ona umanji strah – navode u saopštenju iz Udruženja „Amity“.

Anketno istraživanje je, inače, deo aktivnosti iz „Amity“ projekta: „Za poštovanje prava starijih tokom pandemije“, koju Udruženje realizuje u saradnji sa Caritasom Sremska Mitrovica, a uz podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative.

Priredila: V. T.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.