Čačak je ove godine dobio Lokalni akcioni plan za mlade za period od 2020. do 2023. godine. Ovaj strateški dokument je usvojen na poslednjoj sednici gradskog parlamenta i, prema viđenju članova radne grupe koji su učestvovali u njegovoj izradi, predstavlja dobar okvir unapređenja uslova u kojima mladi danas žive i samim tim, kako se veruje, pozitivno će uticati na smanjenje migracija stanovništva sa našeg područja. O suštini ovog lokalnog akcionog plana, novinama koje donosi, uslovima u kojima žive mladi Čačani i njihovim realnim potrebama, kada je reč o školovanju, zapošljavanju i životnom standardu, kao i mogućnostima za smanjenje iseljavanja stručnih kadrova sa naših prostora, razgovarali smo sa Dušanom Radojevićem, članom Gradskog veća i koordinatorom radne grupe za izradu Lokalnog akcionog plana za mlade i Marjanom Petronijević iz Kancelarije za mlade u Čačku.
Mnogi naši građani, koji su, u potrazi za boljim životom, napustili svoja ognjišta i odabrali život u inostranstvu, u proteklih nekoliko meseci, tačnije od kada je proglašena pandemija korona virusa, suočavali su se sa brojnim problemima, počev od gubitka posla (otkaza), pa do nedostatka novca za najelementarnije potrebe. Nadležni u Srbiji su uložili velike diplomatske napore da se u izuzetno teškim okolnostima zatvaranja međudržavnih granica obezbedi povratak naših građana u zemlju, bilo da je reč o onima koji su u inostranstvu bili angažovani na privremenim poslovima ili o studentima. Mnogi od njih će, najverovatnije, nakon svega što su preživeli, poželeti da ostanu ovde. Kovid – 19 je dobrim delom uzdrmao i mlade ljude koji su imali nameru da svoje školovanje nastave u inostranstvu. Sve u svemu, ovo najnovije iskustvo navešće mnoge da preispitaju svoje odluke, bar kada je reč o onim životnim – nastavku školovanja ili odlasku na rad u inostranstvo.
Kako ističe Dušan Radojević, koordinator radne grupe za izradu Lokalnog akcionog plana za mlade za period od 2020. do 2023. godine, ovaj strateški dokument predstavlja odličan okvir za unapređenje uslova u kojima mladi žive u Čačku. On jasno definiše potrebe i prioritete mladih, ali ujedno i korake, odnosno mere za unapređenje uslova u kojima žive. U njemu se mladi prepoznaju kao aktivni partneri u svim sferama života, a ne kao puki posmatrači.
– Lokalni akcioni plan definiše karijerne info-centre, gde će mladi imati mogućnost da pre upisa na fakultet obave razgovore sa ljudima koji se bave određenim strukama, kako bi napravili najbolji mogući izbor. Akcioni plan prepoznaje informisanost mladih kao jedan od bitnijih problema, što se može rešiti osnivanjem omladinskog parlamenta u Skupštini grada. U planu je da skupštinskim zasedanjima u narednom periodu prisustvuju po dva predstavnika Kancelarije za mlade, naravno bez prava glasa, koji su zainteresovani za teme koje se nalaze na dnevnom redu. Ovo su samo neke od novina u Lokalnom akcionom planu za mlade – ističe Radojević.
Kako navodi Radojević, Čačku su ranije nedostajale institucije koje bi se bavile mladima, kao što su Kancelarija za mlade, Omladinski klub, Naučno-tehnološki park i slično.
– Zahvaljujući koracima koji su definisani u prethodnoj strategiji, danas Čačak ima Kancelariju za mlade, umrežene učeničke parlamente u srednjim školima, Naučno-tehnološki park (NTP) na prostoru nekadašnjeg „Cera“, najmodernije opremljen, gde mladi ljudi sa svojim inovativnim idejama mogu doći do zaposlenja… Tu su i mere aktivne politike zapošljavanja, koje su prethodnih godina dale odlične rezultate. Mladi danas imaju mogućnost da stručnu praksu obavljaju, osim kod privatnika, i u javnim ustanovama i preduzećima. Mogu da pokrenu i sopstveni biznis i za to dobiju subvencije. Čačak je postao grad velikih investicija i moderno opremljenih industrijskih zona, u kojima se otvaraju novi proizvodni pogoni. Izgradnjom modernih saobraćajnica i otvaranjem aerodroma „Morava“ za civilni saobraćaj stekli su se uslovi za brži privredni razvoj čačanskog kraja, koji će sobom doneti više radnih mesta i bolji životni standard građana. U novom Lokalnom akcionom planu za mlade predvideli smo i određene mere za unapređenje zdravlja dece i omladine i popularisanje zdravih stilova života. Mladi Čačani danas imaju bolje uslove za sport i rekreaciju – atletsku stazu, dobre sportske terene, teretane na otvorenom… Bez obzira na ostvarene pomake u svim oblastima života, zapošljavanje, zdravlje, bezbednost, informisanje i obrazovanje su definisani u novom Akcionom planu za mlade kao prioriteti i u naredne tri godine – objašnjava Radojević.
Prema rečima Marjane Petronijević, Kancelarija za mlade u Čačku aktivno radi od 2015. godine. U njoj se okupljaju mladi ljudi, koji imaju sjajne ideje i mnogo energije za rad:
– Mladi ovde najčešće dolaze da se informišu i edukuju, imamo dosta neformalnih tipova obrazovanja (obuke, treninzi, seminari…) i oko 30 aktivnih volontera, koji su spremni da učestvuju u svim društveno korisnim akcijama, čime pružaju svoj doprinos zajednici. Podstičemo aktivizam i volonterizam kod mladih i veoma smo zadovoljni njihovim odzivom. Zajedno radimo na projektima i apliciramo za sredstva, najčešće kod Ministarstva omladine i sporta, jer se naše aktivnosti uglavnom finansiraju na taj način.
– Uočili smo da mladi najčešće odlaze iz našeg grada kada napune 19 godina, uglavnom radi daljeg školovanja. Upravo zbog toga smo u Lokalnom akcionom planu i prepoznali potrebu da se obogati ponuda smerova na našim fakultetima ili da Čačak postane univerzitetski grad, jer za to ima kapaciteta, što bi, najverovatnije, ublažilo trend pojačanih migracija – kaže Marjana, koja je, inače, završila Ekonomski fakultet u Kragujevcu.
V. Stepanović
OSTATI OVDE ILI UPLOVITI U NEPOZNATO?
Ilija Savić, aktivista Kancelarije za mlade, ove godine je stekao diplomu Mašinsko-saobraćajne škole u Čačku (smer Kompjutersko upravljanje mašinama). Imao je nameru da školovanje nastavi na nekom od slovenačkih fakulteta, ali je od toga trenutno odustao. Kako kaže, pauziraće ove godine. Iako mnogi njegovi vršnjaci smatraju da u inostranstvu “teku med i mleko”, ovaj mladi entuzijasta ističe da bi najviše voleo da se nakon završetka fakulteta zaposli ovde u Čačku ili nekom drugom gradu u Srbiji. Najbolje bi mu “legao” neki posao koji podrazumeva povremena putovanja, jer ima veliku želju da upoznaje nove ljude i mesta.
– Želeo sam da studiram informacione tehnologije ili mehatroniku u Sloveniji. Primili su me na studije, ali sam negde duboko u duši osetio da sam potpuno nespreman da odem iz svog grada. Tu je i ovaj čitav haos koji nam je prouzrokovala korona. Ne bih želeo da ignorišem ono što trenutno osećam, pa da se iz Slovenije vratim, potpuno nezadovoljan i nesnađen, najdalje za dva meseca. Odlučio sam da pauziram godinu dana, kako bih imao dovoljno vremena da dobro razmislim o svom izboru. Možda ću u međuvremenu ovde pronaći posao, a dogodine i odgovarajući fakultet, koji će ispuniti moja očekivanja. Imam 19 godina i veliku želju da se što pre osamostalim. Želim da završim fakultet, da se zaposlim i izgradim kuću. Možda ću školovanje nastaviti u Sloveniji, ali Srbija je moja domovina i svoj život želim da gradim ovde – kaže Ilija.