Aktuelno Kultura

ИЗЛОЖБЕ МУЗЕЈА НА ДАНИМА СВЕТОСАВЉА У ПАРИЗУ

Отварање две значајне изложбе Народног музеја и уједно представљање Града Чачка на 16. Данима Светосавља – „Пут Светосавља“, који се одржавају од  24. до 29. јануара у Паризу, као и одлазак делегације Града тим поводом у Француску, најавила је на конференцији за новинаре, у уторак, 15. јануара, заменица градоначелника Милица Дачић, наводећи да наш Град учествује у финансирању овог пута. За делегацију, коју ће у име Народног музеја чинити директорка Делфина Рајић, преводилац Елизабет Јовановић и представници градске управе Владан Милић, помоћник градоначелника за друштвене делатности и Душан Радојевић, већник за културу и младе, предвиђен је и пријем код наше амбасадорке у Паризу.

У свечаној сали храма Светог Саве у Паризу, 25. јануара, биће отворене две изложбе: „Војвода Петар Бојовић – живот и победе“, чији је аутор историчар Радивоје Бојовић, музејски саветник Народног музеја у Чачку и изложба „Овчарско-кабларски манастири“, која представља допуну књиге „Манастири Овчарско-кабларске клисуре“, објављене у издању Службеног гласника и Народног музеја 2012. године. Треба напоменути да је војвода Петар Бојовић носилац француског Ордена Легије части Првог реда, навела је директорка чачанског Музеја Делфина Рајић.

– Велика је част да Народни музеј из Чачка представља свој град и установу на Данима „Пут Светосавља“ у Паризу. Знамо да је та манифестација изузетно посећена, што се тиче Француза и Срба широм света. За ту прилику планирано је и приказивање филма о манастирима, у трајању од 30 минута, као и књига „Ризница прошлости“, која говори о Овчарско-кабларској клисури и њеним манастирима, који већ два века изазивају пажњу истраживача, путописаца, верника, који су о њима оставили бројна писана сведочанства. Ова компактна манастирска целина заиста је вредна због културног, историјског и уметничког значаја, као и због природног окружења. Циљ нашег боравка се своди управо на презентацију, која је садржана у уметничком и културном наслеђу чачанског краја и која, практично, представља веома богату прошлост Овчарско-кабларских манастира. Током нашег истраживања није испитивано само материјално наслеђе, већ и значај манастира на духовном нивоу, укључујући и бележење савременог живота. Биће изложено 30 паноа са фотографијама, на којима ће бити приказан комплетан живот ових манастира. Обе изложбе остаће у Паризу до јула – истакла је Делфина Рајић.

У име Савеза Срба Француске и „Мондо култ“ организације, која практично обједињује све наше људе у свету који се баве културом, науком и стваралаштвом и представља и друге градове Србије, обратио се Петар Гојковић, који од 2000. године живи и ради у Паризу.

-Управо у години у којој се налазимо, а то је година Светосавља, година у којој обележавамо осам векова православља, аутохтоне СПЦ и осам векова државности, сматрам да је лепо што смо нашли заједнички интерес да кренемо управо из срца наше Србије, ви као представници свега онога што долази из Чачка и околине, а знамо јако добро да Французи знају шта је то. Захваљујући нашим пријатељским односима, пре свега, госпођи Елизабет Јовановић, сматрам да смо ушли у један јако диван пројекат, који неће трајати само у јануару са Данима Светосавља, већ ће то бити на дужи период у коме треба да нађемо неку братску општину у Француској, да би заиста тај мост био изграђен за нека дужа времена. Знамо јако добро колико значи што 15 година у континуитету имамо Дане Светосавља и једини Светосавски бал на свету, који плови Сеном и то је француска лађа на којој ће се овом приликом наћи наша култура и баштина, и све што ће се дешавати од 25. до 29. јануара, биће обележавање Светосавља у сваком моменту. Изложбе ће бити свечано отворене 25. јануара, а моје је да доведем што више Срба и Француза да то виде, а већ сутрадан имамо пријем у амбасади, потом правимо Светосавску академију са доста наших пријатеља и Француза и Срба, и то ћемо радити са четири наша допунска одељења на српском језику из читаве Француске, да би цео циклус врло битан за будућност сарадње, направили на броду „Батумуш“ компаније, где ће се наћи и шест градоначелника париских општина и наших институција. Свој долазак најавила је делегација са Мон Мартра. Заокружићемо све то у понедељак, 29. јануара, на једном лепом коктелу у Културном центру Срба у Паризу и надамо се вашем доласку већ у мају месецу, када имамо Дане Србије и српске културе и када ћемо направити Свесрпски сајам књига. Организација је таква да практично од првог дана обезбеђује бројне контакте – истакао је Петар Гојковић.

Помоћник градоначелника Владан Милић је рекао да је велико задовољство што ће се један овакав пројекат реализовати и напоменуо да је идеја о овој сарадњи потекла од Делфине Рајић и Елизабет Јовановић, а у организацију се укључио господин Петар Гојковић. У његовом разговору са градоначелником и заменицом, изнађена су средства за реализовање ових изложби.

– Довољно је рећи да је Париз престоница културе Европе, а Чачак ће имати своје изложбе у Паризу и то ће бити почетак сарадње Чачка и Париза, а највећу захвалност дугујемо српској дијаспори у Паризу и господину Петру Гојковићу. Изложбе ће отворити директорка Музеја Делфина Рајић, а подршку ће јој пружити делегација градске управе, која ће направити контакте са градоначелницима париских општина ради наставка сарадње – рекао је Милић и најавио да ће већ почетком фебруара у Народном музеју у Чачку бити одржана изложба „Историја сећања“, у организацији Француског културног центра. За ту прилику, долазак у наш град најавио је амбасадор Француске у Београду.

З. Л. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.