Радоје Јанковић у Октобарској револуцији
Мајор Радоје Јанковић, Чачанин, школски друг песника Владислава Петковића Диса, учесник Мајског преврата 1903. године, црнорукац, осуђеник у солунској афери, потом дипломата у Америци и Албанији, књижевнник и политичар, био је очевидац бурних дешавања у Русији 1917. године који су променили токове светске историје.
Догађаје који су претходили победи прве пролетерске револуције којима лично присуствује, Радоје Јанковић описао је у дневничким белешкама које вољом његове кћерке др Видосаве Јанковић баштини Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ у Чачку. Јанковић веродостојно сведочи о паду царизма, петроградским дешавањима и политичким борбама, заблудама, описује сусрете с главним актерима руске револуције, понашање савезника и хаотично стање на Источном фронту, али и обичног, малог човека у вихору светских збивања који сања о уједињењу пролетера свих земаља.
Поводом стогодишњице Октобарске револуције, Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ организује у уторак, 7. новембра 2017. године у 12 часова у Одељењу за одрасле читаоце пригодну изложбу на којој ће први пут бити изложена артефакта из Јанковићеве личне архиве. До сада непознато сведочење овог Чачанина који је учествовао у многим историјским збивањима Србије у првој половини 20. века и оставио богату писану грађу, свакако ће на нов начин осветлити Октобарску револуцију. Јанковићеве „руске године“ ускоро ће бити сложене у занимљиву књигу која ће говорити о српским официрима за време Првог светског рата.
О Радоју Јанковићу и Октобарској револуцији говориће овим поводом др Милош Тимотијевић, др Богдан Трифуновић и аутор изложбе Даница Оташевић.
Добро дошли!