ПУТЕШЕСТВИЈЕ СРПСКОГ НАРОДНОГ КАЛЕНДАРА ЗА 2017.
На своје путовање до читалаца “Српски народни календар за просту 2017. годину” Агенције “Чворак” кренуо је прво у ОШ “Вук Стефановић Караџић” у Чачку. Привредна комора Србије била је домаћин пословног сусрета савета из дијаспоре, коме су присуствовали чланови и гости из САД, Канаде, Швајцарске, Француске, Турске, Аустрије, Руске Федерације, Аустралије, НР Кине, Мексика, Чешке, Белгије, Италије, Холандије, Мађарске, Румуније. Издавач Календара Слободан Чворовић је свима поклонио примерке ове књиге из Чачка. Пригодан поклон Календар је био и на промоцији Драгачева у оквиру Свесрпског сабора у Загребу, поводом заједничке прославе Српске нове године. Путовао је Календар и возом до Овчар Бање и манастира наше лепе клисуре. Недавно је у телевизијској емисији РТС-а “Жикина шареница” прелиставан као признање свим доброчинитељима књиге, који су за 24 године чинили напоре да се плате сви рачуни за његову припрему и штампу.
Издавач Слободан Чворовић и Агенција “Чворак” планирају да овај српски, драгачевски и чачански календар представе и на 39. Међународној сајму туризма у Београду, у оквиру програма “ЧАЧАК ВАС ЧЕКА”. У међувремену, прошле недеље, радник Агенције га је понео у Америку, а са Чворовићем ће се у марту наћи у Берлину, у априлу у Варшави, током маја у Москви и Минску. У јуну ће се Српски народни календар листати у Швајцарској – Цириху, на Свесрпском сабору, где се очекују привредници из света, али и Србије. Можда је то право место да се појави Чачак и стекне нове пословне пријатеље, каже Чворовић.
И овогодишњи календар својим садржајем подсећа на претходне. Устаљене су рубрике Десет божјих заповести, Химна Светом Сави, молитве Анђелу чувару, Богородици. Крсне славе у Срба су сваке године обавезни део Календара. Овога пута приређивачи Календара Слободан Чворовић и Радован М. Маринковић тумаче из Православног речника теме: Воштаница, Даћа, Завет, Саваот, Мали Божић и друге.
Поглавље “Срби светитељи” доноси текстове о Немањићима, Светој Јелисавети, Данилу српском, а поглавље “Српска светилишта” о чачанској Лозници у повељама о Хиландару. Велелепна Грачаница и песма Милана Ракића “Симонида” су, можда, и главна тема овогодишњег Српског народног календара. Сликама и мапама, Овчарско-кабларски манастири су све ове године део Калндара, овога пута Календар читаоца води до манастира Ваведење. Драгачево је заступљено у текстовима о храмовима из Карађорђевог доба, а подсећа и на ктитора две цркве – Миленка Костића, једна је у Котражи, друга у Ртима. Црква Светог Саве у Њујорку је у међувремену изгорела. У њој је сваког Божића око хиљаду верника српске православне вере прослављало своје верске празнике.
Зорица Лешовић Станојевић
(Цео текст у данашњем броју “Чачанског гласа”)