Aktuelno Grad

ДАН ГРАДА: ТРАСИРАН ПУТ ЗА БРЖИ ПРИВРЕДНИ РАЗВОЈ ЧАЧКА

Градско руководство је у протеклих годину дана уложило велике напоре да створи повољнији амбијент за развитак привреде и повећа стопу запослености у нашем граду, опредељујући значајна средства за мере активне политике запошљавања. Када је реч о капиталним инвестицијама, планови за 2018. годину су били амбициозни, а о томе колико је од свега планираног и реализовано за “Чачански глас” говоре

  челници градског руководства. 

Како наводи градоначелник Чачка Милун Тодоровић, ову годину су обележиле бројне активности на пољу реализације великих инфраструктурних пројеката, који су финансирани градским, али и државним средствима. Остварена је изузетна сарадња локалне самоуправе са свим републичким органима и предузећима. Инфраструктурни радови на територији Града Чачка били су првенствено усмерени на опремање две индустријске зоне, у Прељини за стране, а у Коњевићима за домаће инвеститоре, али су и остали радови на подручју читавог града реализовани неометаном динамиком. Опремање нове индустријске зоне у Прељини је завршено у рекордном року, што је потврдила и изјава власника „Форверка“ Петера Келена, приликом полагања камена-темељца за нову фабрику, да нигде у свету није видео ефикасност, какву је доживео у Чачку, а да његова компанија, иначе, има 18 фабричких погона у девет земаља. Таква похвала представља потврду доброг рада, али и обавезу да се настави још снажнијим темпом у остваривању зацртаних циљева.

– Камен темељац ,који су положили председник Вучић и др Јирген Мелер за изградњу фабрике „Форверк“ у новој индсутријској зони, представља својеврстан залог развоја, не само Чачка, већ и региона. Радови на тој локацији теку запањујућом брзином. Ових дана биће започета пробна производња, а комплетна изградња фабричког погана би требало да буде завршена крајем марта, тако да се отварање фабрике и почетак производње у пуном профилу очекују средином априла. Са „Виленд електриком“ и још једним заинтересованим, опет немачким инвеститором, очекујемо да ће у индустријској зони у Прељини бити запослено више од 2.000 наших суграђана. Сматрамо да ће отварање нових фабричких хала у пословној зони у Прељини много допринети и домаћој привреди, јер ће страним инвеститорима, свакако, бити неопходна пословна сарадња са нашим привредницима, што ће довести до трансфера знања, посебно у области нових технологија, са којима смо у неком прошлом времену изгубили корак. Према подацима Националне службе за запошљавање, у Чачку је тренутно незапослено 7.200, док је у јулу 2016. године без запослења било око 9.450 лица. Аутопутеви, које држава гради и близина аеродрома „Морава“, у Лађевцима, доприносе унапређењу пословног амбијента и то се препознаје и кроз чињеницу да нас врло често посећују знатижељни инвеститори, који изражавају жељу да овде лоцирају своју производњу – истакао је Тодоровић.

Када је реч о индустријској зони у Коњевићима, изградња сервисне саобраћајнице, са пратећом инфраструктуром (водоводом, канализацијом, кишном канализацијом, реконструкцијом електромреже и двоструким напајањем), налази се у завршној фази. Вредност предвиђених радова је 50 милиона динара. Асфалтна конструкција је завршена, а тротоари ће бити урађени до краја године. Планирано је да се у градском буxету за наредну годину определи и додатних 22 милиона динара за наставак ових радова.

– Имали смо одличну подршку предузећа „Електропривреда Србије“, пустили смо у рад трафо-станицу 35/10 киловолти на простору индустријске зоне у Прељини. Таква трафо-станица није урађена у нашем граду више од две деценије, а сада имамо најаву да ће још једна оваква бити урађена током 2019. године у МЗ Мрчајевци, јер је то подручје најугроженије, када је реч о снабдевању електричном енергијом. Са представницима ЕПС-а смо разговарали и о изградњи трафо-станице довољног капацитета за домаће привреднике у индустријској зони Коњевићи – рекао је Тодоровић.

Град Чачак је у овој години, између осталог, определио значајна средства за субвенције у пољопривреди, што је утицало на унапређење целокупне пољопривреде у чачанском крају. Улагање у ову значајну привредну грану биће приоритет локалне самоуправе и у наредној години.

ГОДИНА ИЗАЗОВА, АЛИ И ДОБРИХ РЕЗУЛТАТА

Захваљујући тимском раду и домаћинском расплагању буxетским средствима, локална самоуправа је добро функционисала у овој години, бележећи добре резултате на свим пољима ангажовања, оцењује Милица Дачић, заменица градоначелника.

– Година коју испраћамо ставила је пред нас много изазова, била је динамична и захтевала доста енергије и посвећености, али, уколико је сагледамо са аспекта задатих циљева, можемо бити задовољни, јер су они у великој мери остварени. Побољшање услова живота, увођење неких нових садржаја и бржи развој Чачка били су приоритети наших суграђана за ову годину. Са Римским тргом, реконструкцијама фасада у центру града, партерним уређењем испред Градске библиотеке, коју отварамо ових дана, модерним дечјим игралиштем у великом Градском парку и отварањем нове зграде Дома ученика, промене су постале видљиве и нашим суграђанима и свакоме ко дође у Чачак. Ове године смо грађане укључили у планирање инвестиција за 2019. и то представља новину. Испоставило се да су њихови приоритети спортска инфраструктура и субвенције дечјим вртићима. У складу са тим, определили смо се за финансирање реконструкције атлетске стазе, која је значајна и за професионалне спортисте и за рекреативце. Желимо да улепшамо део Чачка уз саму Мораву, па су нам садржаји СЦ „Младост“ јако важни. Наравно, битни су нам сви делови града, па у складу са тим планирамо да у наредној години изградимо два дечја игралишта, највероватније на Авлаxиници и у Авенији – наводи заменица градоначелника, посебно истичући да је усвајањем измена и допуна ПГР „Центар“ створен први услов за пројектовање, а затим и изградњу Дома здравља у Љубићу, али и фискултурне сале Гимназије.

Заменица градоначелника је истакла да ће позитивни ефекти појединих остварења у 2018. години, постати видљиви тек у наредним годинама.

– За реализацију пројекта Стартап центра Научно-технолошког парка добили смо од ресорног министарства непуних 46 милиона динара, додали наша средства и определили најатрактивнију локацију у граду за наше младе и образоване суграђане, који имају неку добру идеју и желе да започну сопствени бизнис. Иницијатива за оснивање позоришта стара је двадесетак година, али смо у прилици да је реализујемо управо у 2019, захваљујући подршци коју локална самоуправа пружа групи младих глумаца. За ову инвестицију опредељено је три милиона динара. Са Министарством привреде имамо одличну сарадњу, и то се најбоље видело приликом изградње фискултурне сале за потребе корисника установе „Зрачак“ и Специјалне школе за основно и средње образовање „1.новембар“. Министарство је за ову инвестицију определило 40 одсто неопходних средстава, а Град преосталих 60 процената. У овој години су испројектоване фискултурне сале и за школе у Бресници и Доњој Трепчи, а њихову изградњу ће финансирати и Град и држава.

ВОДОСНАБДЕВАЊЕ И ПУТНА ИНФРАСТРУКТУРА ПРИОРИТЕТИ И У НАРЕДНОЈ ГОДИНИ

И изградња путне инфраструктуре је током ове године видно напредовала и на сеоском и на градском подручју, што је великим делом и заслуга предузећа „Путеви Србије“. Урађено је и реконструисано више од 30 километара путева током ове године, наводи Милан Бојовић, помоћник градоначелника за област месне самоуправе и инфраструктуре.

– Трудили смо се да испоштујемо сва градска подручја. Месне заједнице које нису током ове године биле укључене у овакве активности, имаће приоритет у наредном периоду, тако да се надамо да ће у свакој од њих до краја следеће године бити реконструисана бар по једна озбиљна саобраћајница. У градском буxету за 2019, више од 70 милиона динара биће опредељено за активности месних заједница. Биће настављено и насипање сеоских путева – истиче Бојовић и додаје да ће и у наредној години Град издвојити значајна средства за адаптацију објеката домова културе, сеоских капела, реконструкцију сеоских водовода, поправку путева од општег значаја – каже  Бојовић.

У области водоснабдевања, завршена је изградња магистралног цевовода од Коњевића до Мојсиња, чиме се дугогодишње стрпљење житеља Доње Трепче коначно исплатило. Велики број домаћинстава у том селу је већ прикључен на систем водоснабдевања. Створени су,

такође, услови да се изгради и разводна водоводна мрежа у МЗ Мојсиње, а до краја ове године ће око 100 домаћинстава МЗ Станчићи бити прикључено на овај систем водоснабдевања. У протекле две године, Град је у област водоснабдевања уложио око 70 милиона динара (за изградњу магистралног цевовода и опремање резервоара). Неопходни грађевински радови за прикључење МЗ Трнава на систем водоснабдевања су давно завршени, али су се надлежне службе у Градској управи током 2018. више бавиле административном процедуром, тако да ће до краја године и житељи тог села добити рзавску воду.

– Реализована су и два уговора за велике системе водоснабдевања (Бељина, Придворица, Паковраће, Риђаге и Међувршје), радови су још увек у току, а  њихова вредност износи осам милиона динара. Завршени су радови на систему Вранићи, Соколиши, Милићевци, Горња Горевница. Вредност инвестиције износи око пет милиона динара, али је овде реч о уговору из 2015. године. Имали доста неразрешених имовинско-правних проблема, али смо то ове године успели да завршимо. У градском буxету за наредну годину смо предвидели знатно више новца, по 30 милиона динара за ова два система водоснабдевања, што ће значајно убрзати динамику радова. Сматрам да ће опредељена буxетска средства за ову намену охрабрити грађане и уверити их да Град неће одустати од реализације овог пројекта, јер је водоснабдевање на листи најважнијих градских приоритета – истиче Бојовић и додаје да су у буxету за наредну годину планирана средства за изградњу магистралног водовода од Трнаве до Виљуше (22 милиона динара), чиме ће бити створени услови да се Трнавска Балуга, већи део Виљуше и мањи део МЗ Бањица прокључе на систем водоснабдевања „Рзав“, јер то је једино подручје у централном прстену града које није на систему контролисаног водоснабдевања.

Када је реч о водоснабдевању, расписана је, између осталог, и јавна набавка за реконструкцију цевовода од Мрчајеваца до Бреснице, тако да ће до краја године бити изабран и извођач радова. Поред девет милиона динара, колико је обезбеђено за те намене у овој години, опредељено је и додатних 7,8 милиона за превезивање постојећих резервоара.

  

Како истичу градски челници, најзначајнија инвестиција у области саобраћајне инфраструктуре у наредној годи биће изградња Улице 10. У сарадњи са републичким јавним предузећима, за наредну годину планирана је реконструкција неколико градских саобраћајница. У буxет за 2019. годину пренели смо средства за реконструкцију Улице Веселина Миликића, најстаријег вртића у Чачку – “Полетарца”, као и некатегорисаног пута Овчар Бања – Рошци.

Ова година је донела велике помаке и на пољу заштите од поплава. За санацију обале Западне Мораве у селу Заблаће, оштећену у поплава 2014. и 2016. године, ЈВП „Србијаводе“ је издвојило 23 милиона динара. Реализацијом овог пројекта, заштићено је око 1.000 хектара плодних ораница и велики број домаћинстава у Заблаћу, Мршинцима и Кукићима. Значајно је напредовало и уређење водотокова другог и нижег реда на ширем подручју Града Чачка.

 

ПРОГРАМ ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

 

  Град Чачак је у протеклој години забележио добре резултате и на пољу реализације Програма заштите животне средине. Како истиче Мирјана Ђоковић, помоћник градоначелника за ЛЕР и заштиту животне средине, посебна пажња је посвећена изградњи компостане у ЈКП „Градско зеленило“, чији је циљ да се рационалније користе расположиве отпадне дрвне и биљне биомасе, максимално смањи емисија гасова са ефектом стаклене баште, пружи допринос развоју свести о потреби очувања животне средине и да уједно, са повећањем независности од увоза енергената и развојем нових производа, овај нови систем искоришћавања биомасе постане фактор стабилности локалне заједнице. Комплетна инвестиција је окончана изградњом простора за компостирање, обављен је реинжињеринг постојећег инсталираног котла уградњом друге пумпе и инсталирано грејање у простору где га није било, што има изузетни значај за процес производње у оквиру овог јавног предузећа.

 

– Имамо намеру да овим пројектом обезбедимо најбољу могућу спрегу између технолошке и економске изводљивости, друштвене прихватљивости и еколошки одрживог коришћења расположивих ресурса – истакла је Мирјана Ђоковић.

Ових дана је потписан меморандум о сарадњи Града Чачка са представницимаМинистарства животне средине, а реч је о изради пројектне и конкурсне документације за избор извођача радова и вршиоца стручног надзора на изградњи постројења за пречишћавање отпадних вода у Чачку, реконструкцији градских и изградњи нових колектора у приградским насељима. Пројекат финансира Шведска међународна развојна агенција СИДА, кроз програм „Подршке развоју инвестиција у области заштите животне средине“, који у Србији имплементира фирма ЕПТИСА из Шпаније. Његов циљ је израда техничке документације у складу са законодавством Републике Србије и захтевима ЕУ у погледу финансирања из ИПА програма у сектору животне средине. Израда техничке документације је у току, као полазна основа се користи студија изводљивости за постројење, која је урађена још 2013, уз неопходну ревизију документа, као и примери и принципи добре праксе из Србије и региона. Према прелиминарној листи Министарства животне средине, Град Чачак је високо рангиран и изузетно је значајна вест да ће током марта бити започета реализација идејног пројекта санације, затварања и рекултивације несанитарне депоније „Прелићи“ у првој зони. Одобрена средства за ту намену износе износе 43,5 милиона динара.

– Циљ овог пројекта је спречавање и заустављање даљег негативног утицаја несанитарне депоније, зоне И, на околину и живот локалног становништва, кроз спровођење комплексних мера заштите животне средине и решавање штетних продуката постојања и експлоатације несанитарне депоније „Прелићи“, а пре свега неконтролисаног стварања и евакуације депонијског гаса и процедних вода у околини простора зоне И. Предвиђено решење обухвата постављање система за убрзано контролисано отплињавање, техничку и биолошку рекултивацију и пренамену зоне И. Све активности биће окончане до октобра 2019. године – наводи Ђоковић.

 

В. Степановић

 

ЕФИКАСНИЈИ РАД ГРАДСКЕ СКУПШТИНЕ

 

Скупштина града Чачка је током ове године донела више од 150 одлука, које су утицале на побољшање и унапређење живота грађана на пољу пољопривреде, спорта, културе… Ту су и улагања у привреду, заштиту животне средине, сектор Цивине заштите, социјалну заштите и активне мере запошљавања.

– Одговорном политиком градског руководства и уз несебичну помоћ ресорних министарстава, републичких јавних предузећа и институција, Владе Републике Србије и председника Александра Вучића, Град Чачак је коначно кренуо путем бржег привредног и инфраструктурног развоја, што ће у будућем периоду имати позитиван утицај на све сфере живота наших суграђана. Успели смо да покренемо и реализујемо велики број значајних пројеката за наш град, а велики допринос и одговорност у свему томе имали су и одборници Скупштине града Чачка. Скупштинским одлукама и планским актима створени су услови за привредни развој града и изградњу две нове индустријске зоне у Чачку, које већ обезбеђују услове за нове инвестиције и запошљавање наших суграђана. У ред капиталних инвестиција спада и изградња Градске библиотеке, која ће обогатити културни живот Чачана. На седницама локалног парламента донети су и акти који ће нам омогућити да у наредној години изградимо и две фискултурне сале на сеоском подручју – у Бресници и Доњој Трепчи – истиче Игор Трифуновић, председник Скупштине града.

Када је реч о скупштинским заседањима, 2018. годину је обележило увођење система електронске доставе скупштинског материјала, што је, према оцени Трифуновића, довело до ефикаснијег рада органа локалне самоуправе и самих одборника, повећања транспарентности у раду и доступности информација грађанима и медијима, као и креирању јавне базе свих донетих одлука на седницама Скупштине града.

– Увођењем електронске доставе скупштинског материјала смањили смо трошкове штампе, припреме и доставе материјала и тиме остварили милионске уштеде. Скупштинска служба је преузела припрему и штампу „Службеног листа Града Чачка“, чиме смо и овај трошак рационализовали и поново постигли ушеду од два милиона динара на годишњем нивоу – наводи Трифуновић.

Захваљујући подршци Министарства државне управе и локалне самоуправе и Републичке владе, започета је реализација пројекта реконструкције скупштинске сале. Инвестиција је вредна 25 милиона динара, а део средстава је обезбеђен из градског буxета, захваљујући постигнутим уштедама. Овај пројекат предвиђа комплетну реконструкцију објекта у грађевинском смислу и промену ентеријера сале, а биће повећана и енергетска ефикасност зграде, нагласио је Трифуновић.

 

МЕРЕ ПОПУЛАЦИОНЕ ПОЛИТИКЕ

Град Чачак ће и у наредној години издвојити значајна средства за реализацију мера популационе политике. У пројекцији буxета за 2019. годину предвиђено је да се за вантелесну оплодњу увећају средства на осам милиона динара. И за остале градске мере популационе политике биће издвојена значајна средства, јер се подизање стопе наталитета налази на самом врху листе приоритета, наводи Милица Дачић, заменица градоначелника.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.