„РАТНА 1943…“
-Бурна историја простора Западне Србије стварала је и обликовала специфично историјско наслеђе које ми данас баштинимо, уграђујући га у властити индивидуални и колективни идентитет и свест о себи. Познато је да Срби као народ вековима уназад гаје културу сећања на личности и догађаје који су обликовали његов национални идентитет. Тако је настала и ова књига – рекла је директорка Народног музеја Делфина Рајић, средином септембра, приликом промоције Зборника саопштења „Ратна 1943. година, репресалије окупатора и оружани сукоби у ужичком, чачанском и подсувоборском крају“.
Уредник овог Зборника је професор српског језика и књижевности и из Гојне Горе Миливоје Трнавац, а издавач Музеј рудничко-таковског краја. О књизи су поред аутора говорили и рецензент др Александар Стојановић, научни сарадник Института за новију историју Србије, Александар Марушић, директор Музеја Рудничко-таковског краја и др Милош Тимотијевић, историчар чачанског Музеја.
Књига садржи 326 страна и у њој је изнета анализа ратних догађаја на простору Западне Србије током 1943. године. Радови у Зборнику су настали на основу архивске грађе, дневника, периодике из времена окупације, казивања преживелих, као и предања која су изнели потомци страдалих. Аутори радова су писали непристрасно, објективно, поштујући историографску методологију начина истраживања, речено је током представљања ове документарне публикације.
З. Л. С.