Kultura

Туристичка шетња кроз Чачак: СВЕТСКО И НАШЕ

СВЕТСКИ ДАН ТУРИСТИЧКИХ ВОДИЧА У ЧАЧКУ
СВЕТСКО И НАШЕ

Чачанска секција Удружења туристичких водича Србије је несвакидашњом шетњом кроз Чачак обележила Светски дан туристичких водича, 21. фебруар

ПОСЕТА НАРОДНОМ МУЗЕЈУ (Конак Јована Обреновића, саграђен је у оријентално-балканском стилу 1835. године) са кустосом Зораном Бојовић

Туристички водичи из Чачка су на леп начин, едукативном шетњом, привукли значајну пажњу Чачана, који су желели још нешто ново и важно да сазнају о свом граду. Ово је била прилика да и Чачак, заједно са Београдом, Нишом, Новим Садом, Зрењанином, Шапцем, обележи Светски дан туристичких водича.
Окупљање је било у дворишту Народног музеја, а солидном броју присутних (тридесетак), у име својих колега из чачанске секције Удружења туристичкиг водича Србије се обратио се Драган Ђоловић, туристички водич са највише искуства. Ђоловић је нагласио значај туризма, који је из године у годину бележи све више посетилаца у чачанском крају, али и у самом граду, где се дуго неговала предрасуда да у Чачку неме пуно тога значајног видети и да је наш град само пролазна дестинација на путу ка Златибору, јужном Јадрану или на путу ка Жичи ,Студеници или Врњачкој Бањи.

Могли смо чути да, поред културно историјских и духовних знаменитости у непосредној близини града (Српска Света Гора и Вујан, археолошко налазиште “Градина” , Атомска бања у Горњој Трепча, као најпознатија и најпосећенија, Овчар Бања и Слатинске бања), Чачак има много тога да понуди током читаве године – посета Народном музеју , изложбе и стална поставка у Конаку Јована Обреновића, богате колекције и збирке Уметничке галерије “Надежда Петровић”, актуелне изложбе у свим галеријским просторима у граду, бројне манифестације – Меморијал Надежде Петровић, Балканска изложба, Дисово пролеће, бројне спортске манифестације, као и оне које негују дух традиције и домаћег кулинарства, а током лета и музички фестивалски програми.

ПОСЕТА УМЕТНИЧКОЈ ГАЛЕРИЈИ „НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ“ (спомен соба Надежде Петровић) са кустосом Мирјаном Рацковић

Многи Чачани не знају шта све град има и шта може понудити суграђанима и гостима. У Чачку су, поред ђачких ескурзија, бројни и туристи из далеких земаља, попут Кине, али и са свих меридијана. Чачак је град кошарке и спорта и то је још једна од интересантних понуда за туристе. Има велики број хотела и хостела са квалитетним услугама, тако да је и добро место за одмор са занимљивим садржајима у самом граду и околини, али и идеална дестинација за одмор на пропутавању ка великим туристичким центрима.
Туристички водичи су у читавом ланцу понуде значајни и због тога што од њих и од њиховог односа према туристима зависи са каквим ће утисцима гости напустити чачански крај и Град Чачак. Њихово знање, стручност, веома су важни за крајњи утисак о једном месту, граду, држави. Лиценца за туристичке водиче се стиче полагањем стручног испита на нивоу Министарства трговине, туризма И телекомуникација, подразумева психофизички тест и обавезно знање једног страног језика.

Саборни храм Вазнесења Господњег у Чачку, некадашњи манастир Богородица Градачка је задужбина Жупана (кнеза) Страцимира, брата Стефана Немање, споменик културе од великог значаја Републике Србије из 12. века. Не зна се тачна година оснивања храма, али се претпоставља да је изграђен између 1179. и 1190. године. У то доба се звао Богородица Градачка.
Основан је на највишем месту у Чачку, то је место где Западна Морава некад није плавила. Први писани трагови о Богородици Градачкој су у Студеничком типику Светог Саве који је он написао као старешина тог манастира између 1207.и 1215. године. Градачки манастир био је један од најзначајнијих манастира тог времена.

 

Драган Ђоловић је истакао чињеницу да водичи морају бити умрежени и да их у Србији са лиценцом има 3.000, а да се са групама туриста комуницира на 24 језика и да је у сваком тренутку важно да се зна ко се и на ком језику може обратити некој групи. Још доста се мора урадити на самој промоцији занимања туристички водич, још увек немају сви довољно посла да могу само од тога живети, већ је то углавном допунско занимање. Искусни радник у туризму очекује да ће се све више младих у будућности едукловати за ово занимање, уз стално образовање, а да више посла, посебно у време када нема пуно ђачких ескурзија, могу једино обезбедити агенције које ће се бавити рецептивом и довођењем људи у наш град. Не умемо, истиче, довољно да ценимо оно што имамо и да се тим подичимо пред другима. Након увода, туристички водичи, Снежана Ристановић, Ана Бојовић, Борис Богдановић и Игор Ћировић, уз помоћ водича И кустоса, присутне су провели кроз сталне поставке Народног музеја , Уметничке галерије “Надежда Петровић”, а касније, упркос хладном времену и снажном ветру, посећене су Римске терме, Црква Светог Вазнесења, хотел “Београд”, споменици Надежди Петровић и војводи Степи Степановићу. Шетња је била лагана, уз занимљиве приче које су се ројиле.

Пред спомеником Надежде Петровић (1873 – 1915), академска сликарка, добротвор и ратница;
Рад вајара Ивана Мештровића
Пред спомеником СТЕПЕ СТЕПАНОВИЋА
Степа Степановић је био војсковођа српске и југословенске војске. По чину је био војвода. Рођен је 11. марта 1856. у селу Кумодраж,а умро је 27. априла 1929. године у Чачку

Акцију су подржале Туристичка организација Чачка и Удружење туристичких водича Србије и надамо се да је она само једна у низу, која ће помоћи афирмацији овог позива и занимања, развоју туризма у чачанском крају и Граду Чачку, али и помоћи суграђанима да упознају свој град, науче више о њему и да неће бити случајева у будућности да неко не зна где се налази споменик чувеном песнику Дису или Мештровићев рад посвећен сликарки Надежди Петровић.

Душан Даријевић


РИМСКЕ ТЕРМЕ. На основу резултата истраживања, терме су саграђене крајем 3. и почетком 4. века. Вероватно да су око 378. године биле срушене, али су обновљене већ почетком осамдесетих година 4. века и остају у употреби све до првих деценија 5. века Римске терме потичу из века када је ово подручје било саставни део римске провинције Далмације. Оне су најстарије материјално сведочанство о историји града.

 


Тзв „Римски трг“… Прича о Креновима и догађајима из прошлости Чачка и другим знаменитим личностима

 


Пушељића Кућа (1905) је дело чешког архитекте Франца Неквасила и саграђена је у необарокном стилу.
Трговац Алимпије Алекса Пушељић је поседовао и многе стамбене објекте у истој улици, као и куће у Улици кнеза Милоша.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.