КОНСТАНТАН ПАД БРОЈА НЕЗАПОСЛЕНИХ ЛИЦА
Број незапослених лица на подручју Моравичког округа, који обухвата Град Чачак и општине Ивањица, Лучани и Горњи Милановац, у последње две године бележи константан пад. Значајан допринос овој чињеници дају програми и мере Националне службе за запошљавање које Филијала Чачак успешно спроводи. И 2018. годину Филијала је завршила са задовољавајућим резултатима. Планови који су реализовани заснивају се на годишњем Програму рада Националне службе за запошљавање и Споразуму о учинку, који НСЗ, на годишњем нивоу, потписује са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
– Говорећи о броју незапослених лица, активних тражилаца запослења, на крају 2018. године на евиденцији Филијале Чачак било је пријављено 13.970 незапослених, од којих је 7.886 жена или 56,4 одсто. Највећи број незапослених лица је на територији Града Чачка (51,7 одсто), затим следе Општине Ивањица (24,7 одсто) и Горњи Милановац (14,4 одсто) и на крају Лучани (9,2 одсто). Посматрано по степену стручне спреме, највише је лица ИВ ССС (29,4 одсто), ИИИ ССС (26,5 одсто) и лица И ССС ( 23,6 одсто). Посматрано по годинама старости, највећи број незапослених лица је старосне доби 55-59 година живота (14,3 одсто), затим од 50-54 година (12,6 одсто) и старосне доби од 45-49 година (12,5 одсто). Такође, велико учешће у незапослености је и младих до 30 година (18,9 одсто). На територији Града Чачка, на дан 31. децембра 2018. године, налазило се 7.229. незапослених активних лица, од којих је 4.254 жена или 58,8 одсто. У односу на децембар 2017. године, на територији Града Чачка, број незапослених лица на евиденцији НСЗ – Филијале Чачак се смањио за 1.221 лице, односно за 14,4 одсто. Највећи број незапослених је четвртог (32,5 одсто) и трећег степена стручне спреме (26,9 одсто). Највећи број незапослених жена је у четвртом (37,16 одсто) и трећем степену стручне спреме (21,3 одсто). Такође, доста незапослених лица је у првом степену стручне спреме – лица без занимања, и они чине 17 одсто укупно незапослених. Учешће младих до 30 година старости у укупној незапослености на територији Града Чачка износи 18,75 одсто. Ипак, најизраженије је учешће незапослених преко 50 година старости и оно износи 35,7 одсто укупног броја незапослених на територији града Чачка – наводи статистичке податке Саша Обрадовић, директор НСЗ – Филијале Чачак.
Када говоримо о дефицитарним занимањима, према речима директора, тражени су дипломирани инжењери машинства, дипломирани инжењери елетротехнике, мастер професори математике, дипломирани фармацеути, електротехничари, оператери на ЦНЦ машинама, аутомеханичари, кувари. Говорећи о суфицитарним занимањима, Обрадовић истиче матуранте Гимназије, економске техничаре, машинске техничаре.
У 2018. години Филијала је реализовала бројне програме и мере активне политике запошљавања, који су финансирани средствима из буxета држве, или буxетским средствима намењених подстицају запошљавања особа са инвалидитетом. Додатна подршка запошљавању била су средства фондова ИПА 2013 као и, веома значајна, средства локалних самоуправа Чачка, Ивањице и Горњег Милановца.
– Захваљујући свим овим активностима, у 2018. години, запослено је 143 лица уз субвенцију за запошљавање, 173 незапослених је добило средства за самозапошљавање, 317 особа са подручја Моравичког округа је укључено у јавне радове. Значајан програм, који смо реализовали у 2018. години за 11 лица, је Обука на захтев послодавца. Намењен је послодавцима у приватном сектору и односи се на финансирање периода обуке незапосленог лица ради стицања додатних знања и вештина потребних за обављање послова на конкретном радном месту. Очекујемо да интересовање послодаваца за овај програм буде заступљено и у 2019. години, имајући у виду незадоваљавајућу квалификациону структуру незапослених, са једне стране, и потребе тржишта рада, са друге – каже Саша Обрадовић.
Када је реч о запошљавању особа са инвалидитетом, осим поменутих програма, послодавци су користили и субвенцију зараде за запошљавање особе са инвалидитетом без радног искуства за 10 лица и програме подршке приликом запошљавања под посебним условима за једно инвалидно лице, подсећа директор и додаје:
– При том, треба истаћи да је добра сарадња са послодавцима значајан фактор за успешну реализацију мера и програма запошљавања. Настојимо да, путем промоција и обилазака, послодавце упознамо са услугама које могу добити посредством јавног сервиса, као што је Национална служба за запошљавање. Послодавци се информишу о могућностима селекције кандидата који испуњавају услове слободног радног места, значају психолошког тестирања кандидата, упознају се са актуелним програмима који се односе на субвенционисано запошљавање различитих категорија незапослених лица.
ЗАПОШЉАВАЊЕ МЛАДИХ
Према последњим подацима из евиденције Филијале Чачак, на подручју Моравичког округа, од 14.812 незапослених лица, 18,7 одсто чине млади до 30 година.
– У Чачку, од 7.689 незапослених лица, 18,9 одсто пријављених су млади. Највећи број њих има средњу стручну спрему. Имајући у виду чињеницу да су млади једна од издвојених теже запошљивих категорија незапослених лица реализују се посебни програми који се односе на стручно оспособљавање младих и стицање радног искуства у занимањима које су одабрали и за које су стекли средње, више или високо образовање. У 2018. години је средствима државе 104 младих са евиденције Филијале Чачак укључено у програм стручног оспособљавања, док је, уз помоћ субвенције Града, 34 младих искористило ову могућност – наводи Обрадовић и наглашава да ће националним акционим планом запошљавања у 2019. годни млади имати још веће могућности за укључивање у програме стручног оспособљавања, имајући у виду чињеницу да су предвиђена два нова програма, а то су Програм приправника за младе са високим образовањем и Програм приправника за незапослене са средњим образовањем.
САРАДЊА СА ЛОКАЛНИМ САМОУПРАВАМА
Чачак је један од првих градова у земљи чија је локална самоуправа почела да издваја финансијска средстава за подстицај запошљавања својих суграђана.
– Град је први Локални акциони план запошљавања реализовао 2006. године. На наше велико задовољство, Чачку је и други пут додељена захвалница Националне службе за запошљавање за изузетан допринос запошљавању у 2018. години. Да подсетимо да је у 2018. из буxета Чачка издвојено 40 милиона динара за реализацију јавних радова, стручне праксе, субвенције послодавцима за запошљавање на новоотвореним радним местима и програма обуке на захтев послодавца, док је субвенција за самозапошљавање реализована кроз суфинансирање, уз додатних 7,4 милиона динара од државе – напомиње Обрадовић.
Последњих неколико година, општине Ивањица и Горњи Милановац су, такође, издвајале финансијска средства из својих буxета. У 2018. години је из буxетских средстава Општине Горњи Милановац издвојено 15 милиона динара за финансирање јавних радова и субвенције за самозапошљавање, док је, за исте ове две мере Општина Ивањица определила осам милиона динара и реализовала их уз суфинансирање од државе у износу од 7,7 милиона динара.
САРАДЊА СА ДРУГИМ ПАРТНЕРИМА НА ТРЖИШТУ РАДА
Један од пројеката који је ове године реализован у Чачку је „Coca-Cola подршка младима“. Реч је о националном програму компаније Coca-Cola HBC Srbija, који се спроводи у 15 градова и општина у Србији. Покренут је 2017. године и као партнере укључује Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Националну службу за запошљавање и Националну алијансу за локални економски развој (НАЛЕД). Као резултат учешћа Филијале Чачак у овом пројекту организована је тродневна радионица за 30 младих Чачана старости од 18-30 година.
– Још једна реализована активност наше Филијале је имплементација инструмента Пасош компетенција у оквиру стратешког плана за увођење овог инструмента у Србију 2018-2020 са фокусом на активности на локалном нивоу. Пасош компетенција представља инструмент за оснаживање и повећање запошљивости, нарочито рањивих група становништва, као што су особе са инвалидитетом, Роми, жене. Реализована су два циклуса за 10 незапослених лица са евиденције у Чачку- каже Саша Обрадовић.
Директор НСЗ Филијале Чачак наглашава да досадашњи резултати носе са собом и одређену дозу одговорности која подразумева очување и унапређење квалитета њихових услуга и у будућем периоду:
– Очекујемо и у овој години успешну реализацију наших програма и мера, како уз финансијску помоћ државе, тако и уз активну помоћ наших локалних самоуправа.
Н. Р.