САОПШТЕЊЕ
У акцији „Аурора“, припадници Министарства унутрашњих послова, у сарадњи са надлежним јавним тужилаштвима, Пореском полицијом и Управом царине, у циљу сузбијања финансијског криминала, корупције и сиве економије, ухапсили су 38 особа, док су против 61 особе поднете кривичне пријаве у редовном поступку.
Акција је спроведена на територији полицијских управа Београд, Ниш, Суботица, Смедерево, Ваљево, Зајечар, Лесковац, Краљево, Бор и Пирот.
Осумњичени се терете да су извршењем кривичних дела у периоду од 2015. године до данас оштетили буџет Републике Србије, привредне субјекте и физичка лица у укупном износу од око 10 милиона евра.
Међу ухапшенима су 6 полицијских службеника и један пензионисани полицијски службеник МУП-а, 8 цариника Царинске испоставе – терминал Београд, руководилац у Кривично-поправном заводу Ниш и директори предузећа.
Кривичне пријаве поднете су против одговорног лица савета Месне заједнице Крајишник, бившег одговорног лица Геронтолошког центра Сомбор, бившег одговорног лица Кошаркашког клуба “Спартак“ из Суботице, власника и директора предузећа…
Осумњичени се терете да су извршили више кривичних дела и то: удруживање ради вршења кривичних дела, пореска утаја, превара у обављању привредне делатности, злоупотреба положаја одговорног лица, проневера у обављању привредне делатности, несавестан рад у служби, трговина утицајем, давање и примање мита, фалсификовање службене исправе…
У акцији је пронађено и одузето и око 2.000 боксова цигарета различитих марки без акцизних маркица и око 600 килограма дувана.
***
Припадници Сектора унутрашње контроле, у сарадњи са Вишим јавним тужилаштвом у Пироту, ухапсили су пет особа, док су против још пет поднете кривичне пријаве у редовном поступку, због постојања основа сумње да извршили више кривичних дела примања мита и помагања у вршењу овог кривичног дела.
Ухапшена су 4 полицијска службеника Станице граничне полиције Димитровград Д.Н. (1983), С. С. (1972), М. Р. (1986) и И.М. (1971), као пензионисани полицијски службеник СГП Димитровград З.К. (1964), док је против још једног полицијског службеника кривична пријава поднета у редовном поступку.
Они се сумњиче да су у периоду од децембра 2016. до августа 2017. године на Граничном прелазу Градина извршили више кривичних дела примања мита на тај начин што су од лица која су прелазила државну границу, захтевали и примали новац кроз уплате у две продавнице, које се налазе на прелазу Градина.
Против четири особе, које су осумњичене да су као власници и радници у поменутим продавницама примали новац и прослеђивали га полицајцима, кривичне пријаве због помагагања у примању мита су поднете у редовном поступку
***
Припадници Министарства унутрашњих послова у Смедереву, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у Великој Плани, ухапсили су полицијске службенике Полицијске станице Смедеревска Паланка И. С. (1985) и М.Ј. (1970) због постојања основа сумње да су извршили кривично дело фалсификовање службене исправе.
Ухапшени И.С. се сумњичи да је у току 2015. и 2016. године сачинио 8 извештаја о извршеним теренским проверама за извесно лице, у које је унео нетачне податке, а да при томе није спровео детаљне провере на терену.
Након тога је М.Ј., како се сумња, прво сачинио фалсификовани образац захтева за издавање одобрења за набавку оружја за исто лице, а затим у фебруару 2016. и четири фалсификована одбрења за набавку оружја на исто лице.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу, у сарадњи са Вишим јавним тужилаштвом у Нишу, ухапсили су Ж.Т. (1976), руководиоца у Казнено-поправном заводу Ниш, и Б.К. (1996), док су против још две особе поднете кривичне пријаве у редовном поступку.
Постоје основи сумње да су они извршили кривична дела примање мита, примање мита помагањем и давање мита.
Осумњичени Ж.Т. је како се сумња захтевао преко посредника и примио 145.000 динара, да у току 2017. Године, уноси стимулативна средства за билдовање у Казнено-поправни затвор у Нишу.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције, у сарадњи са Управом царине, у координацији са Вишим јавним тужилаштвом у Београду, ухапсили су 8 царинских службеника Царинске испоставе Терминал Београд због постојања основане сумње да су извршили кривично дело несавестан рад у служби.
Ухапшени су М.М. (1971), В. В. (1961), М.Ш. (1975), М.Н. (1975), Ж.К. (1966), Д.М. (1961), В. П. (1965) и В.Н. (1962).
Они су осумњичени да су у периоду од фебруара до априла 2016. године својим несавесним поступањем, примили у рад некомплетну, неправилно попуњену и фалсификовану документацију, којом су увозници цигарета, користећи фалсификовану документацију и идентитете два привредна друштба приказали раздужење укупно 423.900 боксова цигарета марке „Marble de Luxe“, „Ashima“, „Ashima Super Slim“, „Ashima Lyxori Size“, „River King Size“, „Weston KS“ и „MN Red KS“ за наводне потребе више амбасада у Београду, као и извесне међународне мисије.
На основу такве документације омогућили су увозницима цигарета право на ослобађање од плаћања царинских дажбина, ПДВ-а и акцизе чиме су оштетили буџет Републике Србије у износу од више од 6.100.000 евра.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Зајечару у сарадњи са Пореском полицијом, а у координацији са Вишим јавним тужилаштвом у Нишу, ухапсили су Д.М. (1978), одговорно лице ПД “MARI LINE“ због постојања основа сумње да је извршио кривична дела проневера у обављању привредне делатности, пореска утаја, неуплаћивање пореза по одбитку, превара у обављању привредне делатности, фалсификовање службене исправе, повреда права по основу рада и права из социјалног осигурања.
Он се сумњичи да је у јануару 2015. године, у име свог привредног друштва, по основу дуга, преузео путничко возило „ауди А6“, који је потом отуђио и новац задржао за себе, без евидентирања у књиговодственој документацији.
Такође, у периоду од 2015. до 2017. године, он је како се сумња избегао плаћање пореза на законито стечени приход и доприноса из обавезног социјалног осигурања, као и да је од привредног друштва из Белгије преузео новчана средстава 2014. године, на име куповине робе, коју до данас није испоручио.
М.Н. је на овај начин како се сумња оштетио буџет Србије и привредно друштво из Белгије у укупном износу од 2.648.234 динара.
КРИВИЧНЕ ПРИЈАВЕ У РЕДОВНОМ ПОСТУПКУ
Припадници Министарства унутрашњих послова у Чачку, у сарадњи са Пореском полицијом, по налогу Тужилаштва за организовани криминал, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против одговорног лица у привредном друштву „VOCH CHEM“ ДОО Београд, због постојања основа сумње да је извршио кривична дела пореска утаја и прање новца.
Сумња се да је он, од средине 2016. до краја 2017. године, избегао да обрачуна и плати порезе и доприносе у износу од 21.537.810 динара, које је присвојио за себе. Потом је, у намери да прикрије незаконито порекло имовине, држао готов новац иако је знао да тако прибављен новац као имовина потиче од извршеног кривичног дела пореске утаје, чиме је извршио кривично дело прање новца. Ово кривично дело је, како се сумња, вршио уз помоћ чланова организоване криминалне групе која је, управо због прања новца, ухапшена децембра 2017. године у акцији “Квадрат“.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Чачку, у сарадњи са Пореском полицијом, по налогу Тужилаштва за организовани криминал, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против двојице грчких држављана, одговорних лица у привредном друштву “АКТОР АТЕ“ ДОО Београд, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела пореска утаја, прање новца и неосновано исказивање износа за повраћај пореза и порески кредит.
Како се сумња, њих двојица су од децембра 2016. до краја 2017. године, избегли да обрачунају и плате порезе и доприносе у обрачунатом износу од око 35 милиона динара за колико су и прибавили противправну имовинску корист. Затим су, са циљем да прикрију незаконито порекло имовине, држали готов новац иако су знали да тако прибављен новац, као имовина, потиче од извршеног кривичног дела пореске утаје, чиме су извршили кривично дело прање новца.
Ово кривично дело су, како се сумња, вршли уз помоћ чланова организоване криминалне групе, која је управо због прања новца ухапшена децембра 2017. године, у акцији “Квадрат“.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Ваљеву, у сарадњи са Пореском полицијом, по налогу Основног јавног тужилаштва у Ваљеву, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против 10 особа, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела пореска утаја и фалсификовање службене исправе.
Кривична пријава поднета је против одговорног лица предузећа „Сара 2009“ ДОО Јевремовац, одговорног лица ТР „Дане АБД“ Букор и још осам особа из Крупња, Ваљева и Лознице, међу којима су две жене.
Постоје основи сумње да су одговорна лица предузећа „Сара 2009“ ДОО и ТР „Дане АБД“, у периоду од јануара до децембра 2015. године, на име лажног откупа воћа, на рачуне 30 пољопривредних газдинстава уплатили 44.533.820 динара. Потом су власници газдинстава тако уплаћен новац подизали у готовини и враћали откупљивачима, уз задржавање договорене провизије.
У циљу прикривања кривичног дела, откупљивачи су сачињавали фиктивне откупне листове на којима су увећали количине откупа воћа, фалсификујући потписе пољопривредних произвођача.
Како на износ од 44.533.820 динара није обрачунат, пријављен и уплаћен порез на друге приходе, двоје одговорних лица су за себе прибавили имовинску корист у износу од 8.482.632 динара.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Сремској Митровици, у сарадњи са Пореском полицијом, по налогу Основног јавног тужилаштва у Новом Саду, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против одговорног лица ДОО “Милобрај“, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело пореска утаја у продуженом трајању.
Он се терети да је, од 20. децембра 2016. до 20. децембра 2017. године, у намери да делимично избегне плаћање пореза на додату вредност, у књиговодственим и пореским евиденцијама свог привредног друштва приказао фиктивну куповину робе у вредности од 48.368.975 динара, као и претходни порез на додату вредност у износу од 20.572.705 динара, који је неосновано исказао у поднетим пријавама пореза на додату вредност.
Tакође, сумња се и да је он, у намери да избегне плаћање пореза на приходе од капитала, од 5. јануара 2015. до 3. августа 2016. године, нелегално продао робу у вредности од 90.921.092 динара, а новчана средства стечена продајом задржао за себе. При томе није извршио обрачун, пријављивање и плаћање, најпре пореза на друге приходе грађана, а потом и пореза на приходе од капитала, чиме је избегао плаћање пореза у укупном износу од 36.444.890 динара.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Ужицу, у сарадњи са Сектором пореске полиције, по налогу Основног јавног тужилаштва у Сомбору, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против одговорних лица у „APPLE WORLD“ ДОО Београд, у „LIBERTO TIM“ ДОО Београд и у „WORLD TRADING NETWORK“ ДОО Београд, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело пореска утаја.
Сумња се да је одговорно лице у привредном друштву „APPLE WORLD“ ДОО Београд извршио књижење фиктивних фактура о набавци јабука, које су фактурисале привредна друштва „LIBERTO TIM“ ДОО Београд и „WORLD TRADING NETWORK“ ДОО Београд.
Потом је те фактуре, како се сумња, искористио као основ за умањење ПДВ обавезе, чиме је оштетио буџет Републике Србије у укупном износу од 41.277.118 динара.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Зрењанину, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Зрењанину, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против одговорног лица Савета Месне заједнице Крајишник, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.
Сумња се да је он, без одлуке Савета и без спроведеног поступка јавне набавке, у 2015. години у више наврата одобрио плаћање пројектном бироу фирме из Сечња, чији је фактички власник, на име фиктивно изведених радова на чишћењу депоније у Крајишнику.
На тај начин себи је прибавио корист у новчаном износу од 2.208.425 динара.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици, по налогу Основног јавног тужилаштва у Суботици, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против бившег одговорног лица мушког кошаркашког клуба „Спартак“ из Суботице, због постојања основа сумње да је извршила кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.
Она је, како се сумња, током 2016. и 2017. године са рачуна Клуба, на основу готовинских рачуна из угоститељских објеката, подигла 430.923 динара иако по Статуту клуба на то није имала право.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Сомбору, по налогу Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду за сузбијање корупције, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против бившег одговорног лица Геронтолошког центра Сомбор и раднице Центра, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја.
Њих двоје се терете да су, од 2015. до 2017. године, корисницима Геронтолошког центра фактурисали мањи износ услуга смештаја супротно Решењу о ценама услуга установа социјалне заштите, у укупном износу од 4.200.000 динара, за колико су и оштетили Геронтолошки центар.
* * *
Припадници Министарства унутрашњих послова у Панчеву, по налогу Основног јавног тужилаштва у Смедереву, поднели су кривичну пријаву у редовном поступку против одговорног лица предузећа „COLEGIJJUS“ ДОО Београд, због постојања основа сумње да је извршила кривично дело превара у обављању привредне делатности.
Сумња се да је она, у периоду од 7. до 27. јуна 2017. године, за робу купљену у СТР „Метал Недељковић“ у Ковину, укупне вредности 1.154.870 динара, као гаранцију да ће извршити плаћање предала меницу за коју је, на дан доспећа, утврђено да је ненаплатива јер привредно друштво “COLEGIJJUS“ ДОО, преко текућег рачуна отвореног у једној банци у Београду, уопште није имало промет.
На овај начин она је, како се сумња, свом привредном друштву прибавила имовинску корист у износу од 1.154.870 динара, за колико је нанета штета привредном друштву „Метал Недељковић“.
Београд
Број: 209/18
26. март 2018. године