ПРЕДСТАВЉЕНИ МЕХАНИЗМИ ЗА ЗАШТИТУ БУЏЕТА ОД ЕЛЕМЕНТАРНИХ НЕПОГОДА
У среду, 10. маја, Канцеларија за јавна улагања Републике Србије је у сарадњи са Градом Чачком, у Регионалном центру организовала стручни скуп на тему представљања инструмента за заштиту буџета локалних самоуправа у случају елементарних непогода и природних катастрофа. Скупу су присуствовали представници градова и општина са којима је Чачак потписао споразум о сарадњи у сливу Западне Мораве, који се бави проблематиком откалањања последица елементарних непогода. Заправо је представљен пројекат осигуравајућег друштва „Europa re“, чији је задатак успостављање регионалног система осигурања од природних катастрофа, а који се реализује уз подршку Светске банке. До сада су овом друштву приступиле Македонија, Албанија и Србија. Како је објаснио Марко Благојевић, директор Канцеларије за јавна улагања, држава је недавно направила аранжман са Светском банком, којим је обезбеђен фонд у износу од 70 милиона долара за накнаду трошкова реаговања током трајања ванредне ситуације и за накнаду трошкова обнове након елементарних непогода.
– Тема је заштита буџета локалних самоуправа, уз заштиту буџета Републике. То заправо подразумева прављење аранжмана унапред, пре него штета наступи, како би се буџет локалне самоуправе заштитио од штетног дејства природних катастрофа. То је аранжман који је налик осигурању, али није осигурање у правом смислу те речи. То значи да локална самоуправа улази у аранжман са програмом „Еуропа ре“, што би подразумевало уплату годишње накнаде, која је налик премији, када је рецимо осигурање у питању, и обухвата исплату након елементарне непогоде, након што је наступила штета – објаснио је Благојевић, наглашавајући да би исплата осигуране суме ишла директно у буxет локалне самоуправе, која би са тим средствима могла да располаже на начин који сматра најбољим. То би могла бити помоћ грађанима чији су стамбени објекти оштећени, обнова инфраструктуре и јавних објеката или отклањање других последица елементарних непогода.
Помоћник градоначелника Милан Бојовић рекао је да ће током овог скупа сви присутни добити комплетне информације, чути колико би то коштало Град Чачак и каве су бенефиције.
– То је нешто што ће свакако пролазити и скупштинске и процедуре усвајања на одлукама Градског већа, кроз одлуке о буxету, уколико препознамо као свој интерес да постанемо део ове приче. Сматрам да о овоме свакако треба да разговарамо и да предузмемо један део одговорности у том смислу, а грађанима створимо могућност за већу надокнаду у случају елементарне непогоде. Уговарањем овакве врсте осигурања локалне самоуправе, отвара се и могућност даљег појединачног уговарања за домаћинства или пољопривредна газдинства – рекао је Бојовић.
Марко Благојевић је објаснио да градови и општине, као и њихови грађани, који закључе овакав аранжман стичу право да постану корисници микро осигурања. „За четири или пет евра годишње, које би домаћинство требало да плаћа, у случају поплаве, свако би добило 2.000 евра“, рекао је Благојевић, истичући да је то једна од највећих користи. Он је такође нагласио да цену овог аранжмана одређују нивои ризика, али да са таквим аранжманомније неопходна јавна набавка, с обзиром на то да се не ради о осигурању, већ о „производу“ који је само налик њему, који је заправо механизам за заштиту буxета локалне самуправе.
И. М.