ОСИ­ГУ­РА­ЊЕ ПРЕ ШТЕ­ТЕ

ПРЕД­СТА­ВЉЕ­НИ МЕ­ХА­НИ­ЗМИ ЗА ЗА­ШТИ­ТУ БУ­ЏЕ­ТА ОД ЕЛЕ­МЕН­ТАР­НИХ НЕ­ПО­ГО­ДА

У сре­ду, 10. ма­ја, Кан­це­ла­ри­ја за јав­на ула­га­ња Ре­пу­бли­ке Ср­би­је је у са­рад­њи са Гра­дом Чач­ком, у Ре­ги­о­нал­ном цен­тру ор­га­ни­зо­ва­ла струч­ни скуп на те­му пред­ста­вља­ња ин­стру­мен­та за за­шти­ту бу­џе­та ло­кал­них са­мо­у­пра­ва у слу­ча­ју еле­мен­тар­них не­по­го­да и при­род­них ка­та­стро­фа. Ску­пу су при­су­ство­ва­ли пред­став­ни­ци гра­до­ва и оп­шти­на са ко­ји­ма је Ча­чак пот­пи­сао спо­ра­зум о са­рад­њи у сли­ву За­пад­не Мо­ра­ве, ко­ји се ба­ви про­бле­ма­ти­ком отка­ла­ња­ња по­сле­ди­ца еле­мен­тар­них не­по­го­да. За­пра­во је пред­ста­вљен про­је­кат оси­гу­ра­ва­ју­ћег дру­штва „Europa re“, чи­ји је за­да­так ус­по­ста­вља­ње ре­ги­о­нал­ног си­сте­ма оси­гу­ра­ња од при­род­них ка­та­стро­фа, а ко­ји се ре­а­ли­зу­је уз по­др­шку Свет­ске бан­ке. До са­да су овом дру­штву при­сту­пи­ле Ма­ке­до­ни­ја, Ал­ба­ни­ја и Ср­би­ја. Ка­ко је об­ја­снио Мар­ко Бла­го­је­вић, ди­рек­тор Кан­це­ла­ри­је за јав­на ула­га­ња, др­жа­ва је не­дав­но на­пра­ви­ла аран­жман са Свет­ском бан­ком, ко­јим је обез­бе­ђен фонд у из­но­су од 70 ми­ли­о­на до­ла­ра за на­кна­ду тро­шко­ва ре­а­го­ва­ња то­ком тра­ја­ња ван­ред­не си­ту­а­ци­је и за на­кна­ду тро­шко­ва об­но­ве на­кон еле­мен­тар­них не­по­го­да.

– Те­ма је за­шти­та бу­џе­та ло­кал­них са­мо­у­пра­ва, уз за­шти­ту бу­џе­та Ре­пу­бли­ке. То за­пра­во под­ра­зу­ме­ва пра­вље­ње аран­жма­на уна­пред, пре не­го ште­та на­сту­пи, ка­ко би се бу­џет ло­кал­не са­мо­у­пра­ве за­шти­тио од штет­ног деј­ства при­род­них ка­та­стро­фа. То је аран­жман ко­ји је на­лик оси­гу­ра­њу, али ни­је оси­гу­ра­ње у пра­вом сми­слу те ре­чи. То зна­чи да ло­кал­на са­мо­у­пра­ва ула­зи у аран­жман са про­гра­мом „Еу­ро­па ре“, што би под­ра­зу­ме­ва­ло упла­ту го­ди­шње на­кна­де, ко­ја је на­лик пре­ми­ји, ка­да је ре­ци­мо оси­гу­ра­ње у пи­та­њу, и об­у­хва­та ис­пла­ту на­кон еле­мен­тар­не не­по­го­де, на­кон што је на­сту­пи­ла ште­та – об­ја­снио је Бла­го­је­вић, на­гла­ша­ва­ју­ћи да би ис­пла­та оси­гу­ра­не су­ме ишла ди­рект­но у бу­xет ло­кал­не са­мо­у­пра­ве, ко­ја би са тим сред­стви­ма мо­гла да рас­по­ла­же на на­чин ко­ји сма­тра нај­бо­љим. То би мо­гла би­ти по­моћ гра­ђа­ни­ма чи­ји су стам­бе­ни објек­ти оште­ће­ни, об­но­ва ин­фра­струк­ту­ре и јав­них обје­ка­та или от­кла­ња­ње дру­гих по­сле­ди­ца еле­мен­та­р­них не­по­го­да.

Picture 007

По­моћ­ник гра­до­на­чел­ни­ка Ми­лан Бо­јо­вић ре­као је да ће то­ком овог ску­па сви при­сут­ни до­би­ти ком­плет­не ин­фор­ма­ци­је, чу­ти ко­ли­ко би то ко­шта­ло Град Ча­чак и ка­ве су бе­не­фи­ци­је.

– То је не­што што ће сва­ка­ко про­ла­зи­ти и скуп­штин­ске и про­це­ду­ре усва­ја­ња на од­лу­ка­ма Град­ског ве­ћа, кроз од­лу­ке о бу­xе­ту, уко­ли­ко пре­по­зна­мо као свој ин­те­рес да по­ста­не­мо део ове при­че. Сма­трам да о ово­ме сва­ка­ко тре­ба да раз­го­ва­ра­мо и да пре­ду­зме­мо је­дан део од­го­вор­но­сти у том сми­слу, а гра­ђа­ни­ма ство­ри­мо мо­гућ­ност за ве­ћу на­док­на­ду у слу­ча­ју еле­мен­тар­не не­по­го­де. Уго­ва­ра­њем ова­кве вр­сте оси­гу­ра­ња ло­кал­не са­мо­у­пра­ве, отва­ра се и мо­гућ­ност да­љег по­је­ди­нач­ног уго­ва­ра­ња за до­ма­ћин­ства или по­љо­при­вред­на га­здин­ства – ре­као је Бо­јо­вић.

Мар­ко Бла­го­је­вић је об­ја­снио да гра­до­ви и оп­шти­не, као и њи­хо­ви гра­ђа­ни, ко­ји за­кљу­че ова­кав аран­жман сти­чу пра­во да по­ста­ну ко­ри­сни­ци ми­кро оси­гу­ра­ња. „За че­ти­ри или пет евра го­ди­шње, ко­је би до­ма­ћин­ство тре­ба­ло да пла­ћа, у слу­ча­ју по­пла­ве, сва­ко би до­би­ло 2.000 евра“, ре­као је Бла­го­је­вић, ис­ти­чу­ћи да је то јед­на од нај­ве­ћих ко­ри­сти. Он је та­ко­ђе на­гла­сио да це­ну овог аран­жма­на од­ре­ђу­ју ни­вои ри­зи­ка, али да са та­квим аран­жма­ном­ни­је нео­п­ход­на јав­на на­бав­ка, с об­зи­ром на то да се не ра­ди о оси­гу­ра­њу, већ о „про­из­во­ду“ ко­ји је са­мо на­лик ње­му, ко­ји је за­пра­во ме­ха­ни­зам за за­шти­ту бу­xе­та ло­кал­не са­му­пра­ве.

И. М.

 

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.