Научно технолошки парк, у сарадњи са “Енеком” из Ниша, представио је програм „Покрени се за посао“, у циљу поспешивања привредне активности и подршке микро, малих, средњих предузећа и предузетника (ММСПП) у Чачку и региону. Програм „Покрени се за посао“ ове године пружа донацију у виду опреме, лиценци или сертификата, стандардизације и оптимизације неопходне за покретање или унапређење бизниса, у вредности до 10.000 долара, уз обавезно финансијско учешће у износу од 20 одсто вредности гранта, као и пословне, саветодавне и стручне обуке. Поред представљања овогодишњег програма, одржана је и панел дискусија на тему „Изазови и потенцијал развоја ММСПП из угла приступа изворима финансирања“, на којој су учесници имали прилику да активно учествују у размени идеја и предлога за унапређење приступа финансијама на локалном, али и националном нивоу у Републици Србији.
Миливоје Јовановић, менаxер организације “Енека” подсетио је да је до сада из Чачка подржано 11 бизниса, а из Моравичког округа 18.
– Јако смо задовољни нашим клијентима. Сви и даље успешно раде, запошљавају нове раднике и развијају јако иновативне бизнисе. Данас смо поново у Чачку да би разговарали о новом циклусу програма који такође подразумева подршку и новим и постојећим бизнисима, да кроз иновативни концепт предузетници покрену и унапреде своје пословање. Ми одобравамо средства у висини до милион динара, која се користе за опрему, сертификате, лиценце, студијска путовања, како би корисници програма, из области услуга или из области производње, могли да их на најбољи начин искористе за развој свог бизниса. Такође, свим бизнисменима обезбеђујемо бесплатне пословне и стручне обуке које су неопходне, као и бесплатно менторство у периоду од две године – рекао је Миливоје Јовановић.
Рок за конкурисање за нови циклус националног програма “Покрени се за посао”, који помаже покретање и унапређење малих и породичних предузећа широм Србије који имају добру, иновативну и одрживу пословну идеју, продужен је до 30. априла. Програм је до сада подржао 742 пројекта из целе Србије, из области пољопривреде, занатства, производње и услуга.
Власник фирме “Све домаће МР” Миладин Роговић каже да његово предузеће више не може својим средствима да постигне капацитет и потражњу на тржишту:
– Дошли смо да покушамо да пронађемо начин како да обезбедимо средства која нам недостају за машине за производњу, односно за основна средства за рад. Сматрамо да овај програм може да нам помогне да пронађемо решење да набавимо неопходне машине, како би произвели довољну количину наших производа. Ако немамо довољну количину која треба да се произведе у одређеном року, неозбиљни смо на тржишту.
У току 2018. године, станар Научно технолошког парка Чачак, фирма „Плазматех“ добила је средства за развој и производњу горионика на пелет, а средства из овог фонда за иновативне прозводе добили су и фирме „Нева“ из Трбушана и „Уникатни намештај“. Према речима в. д. директора Мирка Пешића, као и до сада, НТП Чачак ће се и у будућности трудити да свим заинтерсованим иновативним микро, малим, средњим предузећима и предузетницима пружи подршку за развој и унапређење пословања:
– Прошле године су три компаније из Чачка покренуле своје бизнисе, а ми смо за две посредовали и пружали подршку, не само до потписивања уговора и не само новчану, него и бројним саветима и разним сервисима. Наравно, уз помоћ организације “Енека”, која пружа подршку привредницима у увођењу нових технолошких решења, односно иновација у своје пословање.
Презентација у Научно технолошком парку била је отворена за сва лица која планирају да покрену сопствени бизнис или већ имају регистрован посао, а присуствовали су привредници, студенти наших факултета и професори и ученици Економске школе.
Н. Р.