Društvo

Одржана годишња Скупштина Удружења пчелара “Чачак”

Одржана годишња Скупштина Удружења пчелара “Чачак”

На Агрономском факултету одржана је годишња скупштина Удружења пчелара “Чачак”. Након скупштине организовано је стручно предавање о предностима и манама контејнерског пчеларења у циљу едукације пчелара, чланова овог Удружења.
Редовна годишња скупштина Удружења пчелара “Чачак” била је прилика да се сумирају прошлогодишњи резултати и приноси, колико је постигнуто на унапређењу пчеларства на територији нашег града али и да се усвоје планови за наредни период.
Пчелари на подручју Чачка забележили су прошле године осредњи принос багремовог меда, сунцокретовог нешто бољи, док са ливадске паше скоро да није било приноса. За разлику од 2016.и 2017 године које су, према речима председника овог удружења, биле године у којима многи пчелари нису врсали мед, 2018.је била знатно роднија.

“2018.година је била боља од две претходне јој године за пчеларе нашег краја. Једино на ливадској паши скоро да није било приноса јер смо имали веома дуг сушни период током лета у години за нама”, рекао је председник Удружења пчелара “Чачак” проф.др Светомир Стаменковић.

Сада је период када пчелари немају пуно посла, углавном се обилазе пчеле а топлије време прилика је да се провери количина хране у кошницама, иако су према Стаменковићевим речима, добри и искусни пчелари на време прихранили пчеле.
Оно са чиме се пчелари већ више од деценију боре, је фалсификовани мед који се појавио на тржишту. Хемија је толико напредовала да чак и стручњаци за мед често нису у стању да препознају фалсификат од оригинала. Лажни мед има скоро истоветан изгледа, конзистенцију и укус као домаћи. Међутим, професор Стаменковић наводи да је мед са нашег подручја препознатљив и има своје тржиште.

“Квалитетан мед са нашег подручја има тржиште, може да се прода. Цена је само дискутабилна јер мислим да је у овом моменту ниска за овако квалитетан мед који чачански пчелари производе. Надам се када буде завршен наш Центар за откуп, складиштење и паковање меда, да ћемо имати директан извоз и да ће цена бити знатно виша”, заклучио је професор Стаменковић.

На дневном реду скупштине нашло се 11 тачака, а након тога одржано је и предавања на тему предности и мана контејнерског пчеларења. Удружење пчелара “Чачак” основано је давне 1865.доине и броји 154 члана са 5780 пчелињих заједница. План је увећање броја чланова, пчелињих заједница и производа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.