Aktuelno Društvo

“НЕ ПРЉАЈ! НЕМАШ ИЗГОВОР!”

АКЦИЈА SBB ФОНДАЦИЈЕ И ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ У КОШУТЊАКУ

У наставку друштвено одговорне кампање „Не прљај! Немаш изговор!“ еко тим SBB фондације организовао је акцију у Чачку. Акција се спроводи током два дана, у петак и суботу, уз подршку радника ЈКП „Комуналац“, Штаба за ванредне ситуације Чачка и ученика-волонтера из ОШ „Ратко Митровић“. Ово је четврта сезона у којој је SBB фондација иницијатор чишћења животне околине у градовима Србије, а у Чачку је прва „на удару“ била локација око реке Лупњаче, у насељу Кошутњак.

Милица Дачић, заменица градоначелника Чачка, нагласила је да се ради о јединственој акцији, јер је заједнички спроводи локална самоуправа и једно приватно предузеће. Она је подсетила да је трећа акција SBB-а у нашем граду, а до сада су чишћене Лозничка реке и уређено је игралиште поред цркве у насељу Кошутњак.

– Захваљујемо Компанији на овом друштвено корисном раду. Град Чачак ће наставити да подржава и спроводи овакве акције, у сарадњи са Цивилном заштитом и ЈКП „Комуналац“. Као локална самоуправа ми смо надлежни за уређење водотокова другог реда и сматрамо да је неопходно да делујемо свуда где је то потребно – рекла је Дачић.

Братислав Зечевић, начелник Штаба за ванредне ситуације Града Чачка, сматра да SBB фондација оваквим акцијама показује висок ниво еколошке свести. Он је позвао да се прикључе  и остала предузећа, по угледу на SBB. Зечевић је подсетио да је 2017. године почело велико чишћење Лупњаче и њене околине, али су неодговорни суграђани већ уништили оно што је у претходном периоду урађено, а посебно велика количина отпада је бачена у делу доњег тока Лупњаче.

Радници Јавног комуналног предузећа „Комуналац“ подржали су ову акцију, али је циљ да се убудуће укључи што више грађана.

– Ми смо надлежни за одржавање чистоће и јавне хигијене у граду, али очекујемо подршку месних заједница. Трећи стуб су инспекцијске службе, које морају радити свој део посла, пре свега комунална полиција и инспекција. Неопходно је да сви заједно радимо да би град био чистији. Јер немогуће је да радници радне јединице „Чистоћа“ очисте оно што испрља 120.000 људи – рекао је Петар Домановић, директор „Комуналца“.

Еко тим SBB фондације у претходне четири године очистио је бројне локације у неколико десетина градова Србије, чија би величина могла да се мери са површином 70 фудбалских терена. Данијела Јовановић, шоп менаџер пословне јединици SBB-а у Чачку, нагласила је да је чистоћа река подједнако важна као и чистоћа улица и рекла да ове године још од маја траје кампања “Не прљај! Немаш изговор!”.

– Велики број пластичних флаша и отпадака испуњава Лупњачу, што ће се променити захваљујући SBB фондацији. Велико задовољство је што ће наш еко тим чистити ову област и подсећати грађане да је задатак свих нас да одржавамо околину чистом, а поготово природу која нас окружује – рекла је Јовановић.

Осим ангажованих у јавним радовима „Комуналца“, велики допринос дају и волонтери из еколошке секције у ОШ „Ратко Митровић“. Једногласни су у осуди својих старијих, недоговорни суграђана. Андреја Пејчић каже да је посебно ружно што се у реку бацају угинуле животиње и остаци од зимница.

– Треба да нам буде чиста Лупњача, је је близу цркве, школе и поред ње пролази много деце. Жеља свих нас је да не буде смећа поред реке. Требало би да старији уче децу да не прљају околину, а не као сада, да им ми дајемо лекције – рекла је ова ученица петог разреда.

Са њом је сагласан и њен вршњак Андрија Павловић. Тамара Павловић сматра да је добро што је акција на добровољној бази и мисли да би било добро да се неколико пута годишње организују сличне активности.

Њихова наставница биологије Неда Аћимовић нагласила је да су ђаци стални „критичари“ понашања одраслих, управо због неодговорног понашања према животној средини.

– Желимо да пробудимо свест грађана. Врло радо се одазивамо оваквим акцијама, јер је потребно да деца што раније усвоје лепо и активно учешће у заштити природе – рекла је Аћимовић.

Братислав Зечевић, начелник Штаба за ванредне ситуације, најавио је да ће у наредних десетак дана почети велико чишћење језера Међувршје, које је преплављено пет амбалажом. Ова акција спроводи се у сарадњи са волонтерима Канцеларије за младе Чачак и других удружењима грађана.

В. Т.

У оквиру кампање SBB фондација је поставила 21 игралиште у 19 градова Србије, подељено је 40.000 биоразградивих торби, а око 17.500 деце гледало је едукативну представу „Ко то тамо прља?“. Више од 30 јавних личности подржало је нову кампању.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.