Društvo

НАУЧНИ КАМИОН У ЧАЧКУ ПОВОДОМ ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ

ПОДСТИЦАЈ РАДОЗНАЛОСТИ И ИНТЕРЕСОВАЊА ЗА НАУКУ

 

Захваљујући Граду Чачку и Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању, поводом Дечје недеље, од 4. до 8. октобра гостује Научни камион, који је постављен на платоу између ОШ “Вук Караxић” и новоизграђеног Дома ученика.

Научни камион Центра за промоцију науке (ЦПН) је покретна лабораторија, учионица и изложбени простор домаће производње. Осмишљен је тако да може да стигне у све делове Србије и приближи науку грађанима кроз различите програме који се у њему одржавају. У сваком од градова које посети Научни камион осмишљен је вишедневни програм кога чине разноврсни садржаји намењени деци предшколског узраста, ученицима основних и средњих школа, организованим групама, али и осталим заинтересованим грађанима. Саставни делови ове мобилне конструкције су и радне станице и интерактивни експонати који додатно подстичу радозналост и интересовање за науку. Научни камион је опремљен прикључцима за струју, воду и интернет, а поседује и опрему за аудио-визуелне презентације и живи ТВ пренос.

Горица Станојевић, директорка Регионалног центра за професионални развој запослених у образовању, на конференцији за новинаре одржаној поводом гостовања Научног камиона у Чачку, подсетила је да је овогодишњи мото ове установе “Знање је моћ”. Директорка је истакла да је гостовање Научног камиона најлепши поклон деци поводом Дечје недеље, који ће им остати дуго у сећању, јер ће им на другачији начин представити науку и приближити све што уче у школама.

– Један део активности, односно радионице као што су “Интерактивни глобус на надувавање”, “Соларни панел”, “Метеоролошка станица”, организоване су испред Научног камиона. У приземљу камиона су интерактивне радионице и изложбе, на пример “Роботи и ја”, “Интелигенција биљака”, “Бројеви”. На спрату Научног камиона организоване су радионице из области хемије, биологије, географије, архитектуре. Деца ће моћи да чују предавања “Еко репортер еколошког листа”, “Слоновска паста за зубе”, “Моћ светлости и светлосне чаролије”, “Светска и европска баштина у рукама младих”… Планиране су и радионице посвећене историји, теме о Таковском грму, кнезу Милошу, Римским термама… – навела је неке од активности Горица Станојевић.

На званичном отварању Научног камиона, осим представника Града Чачка, Центра за промоцију науке и Регионалног центра, међу гостима су били и професор др Милољуб Албијанић и Хор ОШ “Краљ Александар Први” из Горњег Милановца. За последњи дан гостовања Научног камиона (понедељак, 8. октобар), планирано је гостовање еминентног стручњака из области хемије, академика Живорада Чековића, који ће одржати предавање о значају пеницилина за здравље људи.

Архитекта из Техничке школе Катарина Недимовић Затежић и грађевински инжењер Слађана Плазинић водиће радионицу на којој ће говорити о чаробном свету архитектуре.

– То ће бити радионица са уводним предавањем, где ће ученици моћи да виде најзначајнија техничка достигнућа од старих времена, до најмодернијих. Потом ће моћи сами да истражују, добиће материјал за израду различитих архитектонских форми и ако буду задовољни макете ће моћи да понесу кући – најавила је Катарина Недимовић Затежић, чије ће макете различитих објеката, градова или делова, такође бити изложене.

Помоћник градоначелника Владан Милић подсетио је да је у последњих десетак дана пуно пажње посвећено деци и њиховом образовању, захваљујући, пре свега, Регионалном центру:

– Град Чачак подржава овакве скупове. Научни камион први пут гостује у Чачку, али верујем да ће то постати традиција.

Захваљујући Научном камиону, покретној инфраструктури за промоцију науке, култура науке стиже у све крајеве Републике Србије. Тиме се остварује главна мисија Центра за промоцију науке – да знање у 21. веку постане доступно свим грађанима Србије. Сви програми су бесплатни, а Научни камион ће током петодневног гостовања у Чачку за посетиоце бити отворен од 10 до 18 часова.

Н. Р.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.