КУЛТУРНО ДОБРО ОД НАЦИОНАЛНОГ ЗНАЧАЈА

ПРЕДСТАВЉЕН КАПИТАЛНИ “КАТАЛОГ ЛЕГАТА МИЛИВОЈА И БОЖИДАРКЕ ФИЛИПОВИЋ”

Капитално дело “Каталог Легата Миливоја и Божидарке Филиповић” објављено као 20. књига у едицији “Завичајна библиографија” Градске бибилиотеке “Владислав Петковић Дис” представљено је 14. фебруара, у оквиру манифестације “Штампана реч 2016”, у Галерији Народног музеја. Књигу обима 540 страна је штампао “Службени гласник”, а као пројекат Градске библиотеке из Чачка, њено објављивање финансирало је у целости Министарство културе и информисања РС. Књига је дело ауторског тима који чине стручни радници чачанске Библиотеке: мр Маријана Матовић, координатор пројекта, Наташа Кривачевић Поповић, Снежана Планић, Мирко Дрманац и Тамара Јанковић, а уредник публикације је др Богдан Трифуновић, директор установе. Књига библиографски обрађује најочуванију збирку књига и периодике из 19. и почетка 20. века учитељског пара Миливоја и Божидарке Филиповић, која је као Легат, заједно са витринама, 1948. године завештана чачанској Библиотеци, а сада се налази у Научном одељењу. Средства која је Градска библиотека добила од Министарства културе за овај Каталог, била су већа од годишњег буxета који ова установа добија од града, рекао је Трифуновић, а публикација се нашла у најужем избору за књигу године и награду “Даница Марковић”.

Ово капитално издање објављено је крајем прошле године и поводом 145. годишњице рођења и 75. годишњице смрти легатора Миливоја Филиповића, истакла је као аутор књиге на промоцији мр Маријана Матовић, у својој беседи посвећеној Филиповићима, под насловом “Од Равне Горе до Монмартра”. У њој она прати животни пут сиромашног дечака рођеног испод Мучња, потом ученика Учитељске школе у Београду, Солунца, на основу чијих белешки се може пратити његов ратни пут од 1912. до 1918. године, школског надзорника, заљубљеника у књиге…

-Легат Миливоја и Божидарке Филиповић поверен је тадашњој Градској књижници и читаоници у Чачку 1948. године, случајно или не, баш на стогодишњицу оснивања Друштва читања српско-словенских новина, као претече данашње Градске библиотеке. Легат броји више од 3.000 монографских и серијских библиографских јединица у изванредно очуваном стању у кожним и полукожним повезима, о чему је власник веома бринуо. Легату припада и неколико витрина и две урамљене фотографије његових власника. Ову библиотечку збирку као ретко коју одликују неке специфичности које не одликују ниједан други легат, или ретко који, а то су Миливојеве маргиналије и записи на маргинама књига, путописне белешке и записи из најразноврснијих области знања, јер је њега и у животу и у науци све интересовало. Миливоје и Божидарка су као сеоски учитељи службовали у многим местима, Кремни, Катићима, Горњој Добрињи, Пожеги, а 1926. су дошли у Чачак, када су обоје пензионисани. Купили су кућу у центру Чачка у Синђелићевој број 10, која и данас постоји, где је било стециште културне елите Србије. Имали су чак и грамофон са 40 плоча, а њихови гости били су Јован Цвијић, Љуба Давидовић, Стеван Јаковљевић, Ксенија Атанасијевић, Драгослав Страњаковић и многи други.

KATALOG LEGATA 2

Наш понос је тим већи, јер ово јединствено књижно благо које припада националној култури, није завештано престоници или неком већем културном центру, већ нашој Библиотеци. Овом књигом вратили смо завичајни дуг добротворима са жељом да васкрснемо идеју задужбинарства  – истакла је, поред осталог, мр Маријана Матовић.

Наташа Дакић из Универзитетске библиотеке “Светозар Марковић” из Београда у којој ради као главни редактор за стару и ретку књигу, помагала је на изради овог каталога, одала је том приликом признање колегама из Чачка, које су овим обимним делом обухватиле и обрадиле више од 3.000 публикација, са свим напоменама и специфичностима везаним за уникатне примерке који се налазе у Легату. Те специфичности су еx либриси, печати, краснописне и луцидне маргиналије које су Филиповићи уносили, и на тај начин допринели да њихова збирка постане изузетно вредна и уникатна.

Зорица Лешовић Станојевић

(Цео текст у данашњем броју „Чачанског гласа“)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.