Kultura

ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК ЗА КУЛТУРУ ГРАДА И СРБИЈЕ

МИНИСТАР КУЛТУРЕ И ИНФОРМИСАЊА ВЛАДАН ВУКОСАВЉЕВИЋ НА СВЕЧАНОМ ОТВАРАЊУ НОВЕ ЗГРАДЕ ГРАДСКЕ БИБЛИОТЕКЕ У ЧАЧКУ

ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК ЗА КУЛТУРУ ГРАДА И СРБИЈЕ
После 171 годину, од како је у граду на Морави отворено прво читалиште 1848. године, остварен је сан многих генерација библиотекара, читалаца, љубитеља књиге и писане речи, завичајних стваралаца, пријатеља и сарадника ове установе, Чачана… У културној историји града, али и читаве Србије, 26. март 2019. године, остаће записан као датум свечаног отварања нове зграде Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“. Тиме је после вишедеценијског сељења и подстанарског статуса храм књиге коначно добио свој кров над главом и сталну адресу, Синђелићева број 24. Нова зграда Градске библиотеке је најмодернија и највећа зграда јавне библиотеке у Србији са 3.500 квадратних метара простора, има три нивоа и четврти испод земље. Након 1990. године ово је прва потпуно нова и репрезентативна зграда градске матичне библиотеке изграђена у Србији.

Овом историјском тренутку присуствовао је и министар културе и информисања Владан Вукосављевић, који је овим свечаним поводом у име усељења у нови простор Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ поклонио нових 1.200 књига, дар Министарства културе и информисања.

На свечаности су се обратили и градоначелник Чачка Милун Тодоровић, директор Градске библиотеке Богдан Трифуновић, писац Владан Матијевић, а у пригодном програму учествовали су драмски уметник Небојша Кундачина, који је говорио Дисову поезију и хор чачанске Гимназије, под диригентском палицом Мирјане Јаневске. Приказан је и краћи документарни филм о настанку и развоју читалишта и библиотеке у Чачку.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић симболично је уручио кључ од зграде Библиотеке њеном директору др Богдану Трифуновићу и заједно са министром и директором установе прошао кроз сва одељења новог здања интерсујући се за њихове могућности и потенцијале.

Mинистар културе и информисања Владан Вукосављевић је у свом обраћању истакао је да  je данас је светао дан, јер се коначно скућила Библиотека која носи име великог песника.

-Према мери својих потреба, према мери свога угледа, према мери свога града – који је напокон смогао снаге да овај деценијама очекивани домаћински подухват опосли, поглавито својим средствима“, истакао је министар.

Вукосављевић је напоменуо да се Министарство културе и информисања, у финалу овог посла, потрудило да библиотеци подари оно што је потребно „за насеље“, односно да принови опрему чачанској библиотеци под новим кровом.

-Заслуге за овај свечани тренутак припадају и онима који су о библиотеци раније бринули и који се сада брину. Све је то заједнички успех и заједничка радост, јер је овоме часу претходила дуга и стрпљива припрема, као и борба са увек неизвесним исходом“, рекао је

Министар је нагласио да се дубока историја баштини са пребогатом културном историјом и ако су на нечему друге библиотеке могле позавидети чачанској, онда је то свакако завичајни фонд који је пребогат, не само по броју аутора, него и по раскоши и свеукупном доприносу српској књижевности.

-Не само Дис, који је, по старештву стекао првенство па се његовим именом одавно дичи чачански дом књиге, него и низ других, мање или више познатих, али одреда значајних аутора: од Велимира Рајића и Данице Марковић, до поратних песничких бардова какав је Бранко В. Радичевић, Брана Петровић или Александар Ристовић, да споменем само неке који су историја, а има их још, чији рад и значај тек излазе на видело“, навео је Вукосављевић.

Министар Вукосављевић је подсетио да ова библиотека читаво једно пролеће посвећује песнику, чија је посмртна слава вишеструко надмашила почетна неразумевања и неприхватања. У „Дисовом пролећу“, које Министарство редовно финансијски подржава, овај песник деценијама пребива у сећању, међу својима, непрестано ширећи круг властите духовне породице.

-Сада се стичу услови да чачанска библиотека додатно ојача као библиотечко-информациони и културни центар, што већ јесте и да ојача престиж који већ има. Желим да под овим кровом оно добро постане још боље и да овај нови комфор буде подстицај за нови замах чачанског и српског библиотекарства“, поручио је Вукосављевић.

З. Л. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.