СЕРТИФИКОВАНИ ПРОИЗВОЂАЧИ ОРГАНСКЕ ХРАНЕ У ИПАРД ПРОГРАМУ
ДОДАТНИ ПОЕНИ ПРИ РАНГИРАЊУ
Радмила Вучинић, дирекорка и власница CMS, говорила је и о учешћу произвођача и прерађивача органске хране за средства ИПАРД-а. Она је рекла за “Чачански глас” да су произвођачи органске хране на неки начин фаворизовани. Како је објаснила, у случају бодовања, које ће бити спроведено када пристигне више захтева него што је доступних средстава, пољопривредници који се баве органском производњом, добијају додатних 20 поена.
– Међутим, то морају бити сертификовани произвођачи, а нажалост, у Србији их је веома мало. Ту се не рачунају они произвођачи из периода конверзије, из еко, интегралне и сличне производње. Ти додатни поени су заиста “ветар у леђа” органској пољопривреди и надамо се да ћемо имати ових произвођача већ на првим конкурсима – рекла је Вучинић.
Највећи број поена, 25, када се ради рангирање, добијају произвођачи из маргиналних подручја, односно оних са отежаним условима рада и производње. За младе произвођаче такође су важни подстицаји, тако да млађи од 40 година добијају додатних 15 поена. Исти број бодова добијају и жене носиоци газдинства.
Као “фаворизовану” групу ИПАРД препознаје и задружно конкурисање, али само на нивоу производње. У том случају добија се 10 бодова.
– У Србији је у последњих 15-20 година најчешћа слика да имамо задруге, али без задружне имовине и заједничке производње, или је врло мали број оних који на тај начин послују. А све инвестиције у ИПАРД-у су пројекција производних капацитета подносиоца захтева. Ако задруга нема сопствену производњу, већ само индивидуални чланови задруге, не могу се сабирати интерни приноси – објаснила је она.
В. Т.