Библиотека дигитализовала део архиве Спортског клуба Борац
Центар за дигитализацију Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис”, прво такво одељење међу јавним библиотекама Србије, ове године обележава 10 година рада, а запослени су у години јубилеја отишли корак даље преузимањем архиве Кошаркашког клуба и Фудбалског клуба Борац. Схватајући важност очувања некњижне грађе и у области спорта, започета је електронска обрада баштине чачанских клубова и удахнут јој је нов, дигитални живот. Дигитализација у свим областима однедавно је постала развојни приоритет државе, а у свету савременог библиотекарства она је то већ другу деценију заредом.
Познато је већ да је Чачак изнедрио велики број југословенских и српских репрезентативаца и да се с правом назива „градом спорта”. Многи чачански спортисти постигли су своје прве велике успехе у Спортском клубу Борац, било да су у питању, фудбал, бициклизам, карате или пак кошарка чијем је развоју и популаризацији Град на Морави деценијама давао огроман допринос. Документација о свему томе припада завичајној баштини Чачка, а она је захваљујући управо завршеној дигиталној трансформацији постала трајно заштићена, универзално доступна и лако читљива на савременој техничкој опреми.
Захваљујући Рашку Бојићу, тренеру КК Борац и координатору за млађе селекције Библиотека је дошла у посед око 350 фотографија из различитих периода, као и бројних новинских чланака који се баве функционисањем клуба кроз историју и великим чачанским кошаркашким именима као што су Радмило Мишовић, Жељко Обрадовић, Драган Кићановић, Марко Ивановић и др. Библиотеци је осим овога прослеђен и видео материјал на VHS касетама који је пребачен у дигитални формат и трајно похрањен у Завичајном одељењу Градске библиотеке.
Играчи ФК Борац – 1956. година
Руководство ФК Борац је Библиотеци такође проследило на скенирање фотографије из историјата клуба, а госпођа Босменка Стевановић, дугогодишњи секретар, уступила је значајну архиву о свим утакмицама одиграним у периоду од 1962. до 2003, као и статистичке белешке о фудбалерима који су играли за чачанске Зебре.
Ова колекција дигитализоване архивске грађе чачанских спортских клубова отворена је и прошириваће се новим садржајима, па Градска библиотека позива све који имају сачуване новинске чланке, фотографије или видео записе о чачанским спортским клубовима и удружењима да их уступе Библиотеци на дигитализацију и трајно чување копија у Завичајном одељењу. Оригинални материјал би након процеса скенирања власницима био враћен, а дигиталне копије би постале доступне истраживачима, спортским сладокусцима, хроничарима и свим заинтересованим грађанима.
Извор: Градска библиотека